Konteynerlarni tashish narxi keskin oshdi
Kompozit indeks bu hafta 5% ga o'sib, 40 futlik konteyner uchun 3,964 dollarni tashkil etdi va o'tgan yilning shu haftasiga nisbatan deyarli ikki baravar oshdi. Yildan boshlab o'rtacha o'rtacha 40 futlik konteyner uchun 3,371 dollarni tashkil etadi, bu 10 yillik o'rtacha 2,681 dollardan 690 dollarga yuqori.
Janubi-Sharqiy Osiyodan Yangi Dunyo va Shimoliy Yevropaga tashish tariflari umuman olganda - 1 foizdan 15 foizgacha oshdi. Ba'zi yo'nalishlar umuman qimmatga tushmadi, deylik Shanxay - Los-Anjeles va g'arbdan sharqqa deyarli barcha yo'nalishlar.
RTL Alliance ekspertlarining ta'kidlashicha, mavsumiy o'sish yo'nalishlarning umumiy inqirozi va konteynerlar taqchilligi bilan bog'liq va bahorda kvotalar tekislanadi va narx barqarorlashadi.
Belarusiyada omborlarga talab ortib bormoqda
Ombordagi ko'chmas mulk bozorida bo'sh ish o'rinlari darajasi 2024 yil yanvar oyida 4 foizgacha oshdi. Poytaxtdan 50 km radiusda joylashgan sifatli ob'ektlarda ijara narxlari barqarorlashdi. Narxlar ombor sinfiga qarab 1 kvadrat metr uchun 10 dan 23 Belarus rubliga teng.
2024 yilda ombor ko'chmas mulk segmentida talab geografiyasi kengayadi. "Transport leverage omili" deb ataladigan narsa, ya'ni Moskva halqa yo'lidan masofa, ombor maydonini ijaraga olish qaroriga kamroq va kamroq ta'sir qiladi. Ayrim ishlab chiqarish tarmoqlari mahsulotlarini sotish hajmining kamayishi, omborlar zahiralarining ko'payishiga olib keladigan, ayni paytda kuzatilayotgan ombor bozorining o'sishining omili hisoblanadi.
Dengiz tashuvchilar reyslarni bekor qiladi
Dengiz tashuvchilari Qizil dengizdagi vaziyat tufayli 2024-yil 29-yanvardan 3-martgacha boʻlgan davrda rejalashtirilgan 34 ta reys bekor qilinganini maʼlum qildi. Bular asosan Osiyo va Shimoliy Yevropa, shuningdek, Osiyo va Oʻrta yer dengizi mamlakatlari oʻrtasidagi yoʻnalishlardir. Keyingi chorakda o'rtacha hisobda kemalarning atigi 85 foizi jadval bo'yicha suzib keta oladi.
Tashuvchilar Qizil dengizdagi hodisalar tufayli kechikishlar ta'sirini yumshatish uchun Xitoy Yangi yili oldidan o'z marshrutlarini o'zgartirishni davom ettirmoqdalar, suzib yurishni qisqartirish va kema tezligini oshirish. Shu bilan birga, Osiyo eksport markazlarida bo‘sh konteynerlar taqchilligi muammolarni keltirib chiqarmoqda, bu esa tashuvchilarni tanqislikni bartaraf etish uchun qo‘shimcha parklar olib kelishga majbur qilmoqda.
RTL Alliance agentligi ekspertlarining fikricha, Xitoy Yangi yilidan keyin Osiyodan transportga bo‘lgan talab keskin zaiflashadi va yo‘nalishlardagi yuklama kamayadi.
Boltiqbo'yi mamlakatlari eksportni nazorat qilish uchun kuchlarni birlashtiradi
Litva, Latviya va Estoniya bojxona organlari uchinchi davlatlarga tranzit yoki tranzit orqali olib o'tiladigan eksport cheklovlari va taqiqlangan tovarlar ustidan nazoratni kuchaytirish bo'yicha yangi choralarni e'lon qildi.
Asosiy oʻzgarishlar qatorida transport yoʻnalishini tasdiqlovchi, tovar sotilmasligi va Yevropa Ittifoqidan chiqqandan keyin qoʻl almashishini tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etish, shuningdek, eksport qilinadigan mahsulot ishlab chiqaruvchi korxonadan bojxona organiga deklaratsiya taqdim etish talabi ham bor. Eksport, reeksport va tranzitni qayta ishlash tartibi yanada qat’iylashtiriladi.

Контейнерные перевозки резко подорожали
Сводный индекс вырос на 5% на этой неделе до 3964 долларов за 40-футовый контейнер и увеличился почти вдвое по сравнению с той же неделей прошлого года. Средний сводный показатель с начала года составляет 3371 доллар за 40-футовый контейнер, что на 690 долларов выше среднего показателя за 10 лет, который составлял 2681 доллар.
В основнов выросли тарифы на перевозки из Юго-Восточной Азии в Новый свет и север Европы - от 1 до 15 процентов. Некоторые направления вовсе не подорожпли, скажем Шанхай - Лос-Анжелес и почти все маршруты с запада на восток.
Эксперты RTL Alliance утверждают, что сезонный рост наложился на общий кризис маршрутов и нехватку контейнеров, а к весне квоты выровняются и цена стабилизируется.
Растет спрос на склады в Беларуси
Уровень вакантности на рынке складской недвижимости в январе 2024 вырос до 4 процентов. Стабилизировались ставки аренды в качественных объектах, расположекнных в радиусе 50 км от столицы. Цены колеблются в диапазоне от 10 до 23 белорусских рублей за 1 квадратный метр в зависимости от класса склада.
В 2024 году расширится география спроса в сегменте складской недвижимости. Так называемый "фактор транспортного плеча", то есть удаленность от МКАД будет все меньше влиять на принятие решения об аренде складских площадей. Снижение объемов реализации продукции отдельных отраслей-драйверов, ведущее к увеличению складских запасов, также является фактором роста рынка складов, который и наблюдается в настоящее время.
Морские перевозчики отменяют рейсы
Морскими перевозчиками было объявлено об отмене 34 рейсов, спланированных на период с 29 января по 3 марта 2024 года из-за ситуации в Красном море. Это, в основном, маршруты между Азией и Северной Европой, а также между Азией и странами Средиземноморья. В среднем в следующем квартале только 85% судов смогут ходить по расписанию.
Перевозчики продолжают корректировать свои маршруты перед китайским Новым годом, сокращая рейсы и увеличивая скорость судов, чтобы смягчить последствия задержек из-за инцидентов в Красном море. В то же время нехватка порожних контейнеров в азиатских экспортных центрах создаёт проблемы, заставляя перевозчиков вводить дополнительный флот для ликвидации дефицита.
Эксперты агентства RTL Alliance полагают, что после китайского Нового года спрос на перевозки из Азии резко ослабнет и нагрузка на маршруты снизится.
Балтийские страны объединят усилия по контролю за экспортом
Таможенные органы Литвы, Латвии и Эстонии объявили о новых мерах по усилению контроля за товарами, подпадающими под экспортные ограничения и запреты, которые перевозятся транзитом в третьи страны, либо транзитом через них.
Среди ключевых изменений - требование предоставлять документы, подтверждающие маршрут перевозки, доказывающих, что товары не будут проданы и сменят владельца после выезда из ЕС, а также представлять на таможне декларации производителя экспортируемой продукции. Ужесточится процедура оформления экспорта, реэкспорта и транзита.