Xitoy Qozog‘istonda portlar qurmoqda
Ta’kidlash joizki, konteyner xabi qurilishi yaqinda Oqtau portini o‘z ichiga olgan “Oqtau dengiz porti” maxsus iqtisodiy zonasi hududida amalga oshiriladi. Konteyner markazini yaratish uchun 19 gektar maydon ajratilgan bo‘lib, u yerda qo‘shimcha elektr stansiyasi va tarqatish tarmoqlari quriladi.
RTL Alliance ekspertlarining ishonchi komilki, ob’ektning ishga tushirilishi Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishi (TITR) bo‘ylab yuk tashishni faollashtirish va Xitoydan Yevropaga kelayotgan tranzit yuklarning bir qismini yo‘naltirish imkonini beradi.
Gaz bilan ishlaydigan okean avtomobil tashuvchilarning vaqti keldi
Xitoyning Jinling kemasozlik zavodi CMA CGM tomonidan buyurtma qilingan to‘rtta LNG avtomobil tashuvchilaridan birinchisini ishga tushirdi. Kema Indianapolis nomini oldi va 10 yil davomida CMA CGM tarkibiga kiruvchi CEVA Logistics boshqaruviga o'tkaziladi. Kemalarning uzunligi 200 m, sig'imi - 7 ming vagon, kemalar soni - 12. Kemalar Xitoy-Yevropa savdosida ishlaydi va yiliga 140 ming avtomobilni tashiydi.
Hammasi bo'lib, Sharqiy Tinch okeani kemasi 16 ta avtomobil tashuvchisini qurishga buyurtma berdi: Jinling kemasozlik zavodida oltita LNG bilan ishlaydigan kema va Nankindagi China Merchant kemasozlik zavodida 10 ta. Ularni yetkazib berish 2026 yilgacha yakunlanadi. CMA CGM to'rtta avtotashuvchini ijaraga olmoqchi, mart oyida ommaviy axborot vositalarida ma'lumot e'lon qilingan. CEVA Logistics va Eastern Pacific Shipping o'rtasidagi uzoq muddatli charter shartnomasi may oyida imzolangan.
Belarus ichida transport qimmatlashmaydi
Belarus temir yo'llari matbuot xizmati yangi 2024 yilda temir yo'l orqali eksport-import va respublika ichidagi yuk tashish tariflari o'zgarishsiz qolishi haqida xabar berdi.
Ushbu qaror, birinchi navbatda, Belarus ishlab chiqaruvchilari uchun import-eksport mahsulotlarining barqaror logistikasini ta'minlashga qaratilgan. Temir yo'l ma'muriyati muvozanatli tarif siyosati va yuk jo'natuvchilar bilan yaqin hamkorlik tufayli Belarus tashqi savdo yuklarini temir yo'l orqali eksport qilish 2023 yilning 11 oyida o'tgan yilning shu davriga nisbatan 16 foizga oshganini ta'kidlaydi.
RTL Alliance ekspertlarining aniqlik kiritishicha, 2024 yilda tranzit tashish tariflari bir xil bo'lib qoladi, bu esa Belarusga qo'shimcha yuk tashishlarini jalb qilishi kerak.
Yevropa Ittifoqi TEN-T indikativ xaritalarini yangilaydi
Yangilash, shu jumladan Polsha va Moldova bilan chegaraga yangi yo'nalishlar. Ayrim marshrutlar tarmoqdan olib tashlandi. Yevropa Ittifoqi kelgusi besh yil ichida transport tizimini rivojlantirishga 4,45 milliard yevro sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda.
Yevropa Ittifoqi g'arbdan sharqqa va shimoldan janubga yo'llar, temir yo'llar, aeroportlar va suv yo'llari tarmog'i bilan Yevropani bog'lash uchun indikativ TEN-T xaritalarini yaratmoqda. Transport tizimini rivojlantirish ikki bosqichda amalga oshiriladi: asosiy tarmoq qurilishi 2030 yilgacha, umumiy tarmoq esa 2050 yilgacha yakunlanishi kerak.

Китай строит порты в Казахстане
Китайская компания China Shipbuilding Industry Corporation заинтересована в строительстве контейнерного хаба в портах Актау и Курык. Строительство контейнерного хаба в морском порту Актау, являющемся частью Каспийского транспортно-логистического узла, планируется завершить во втором квартале 2025 года.
Стоит отметить, что строительство контейнерного хаба будет вестись на территории специальной экономической зоны «Морпорт Актау», в состав которой недавно вошел и порт Актау. Для создания контейнерного хаба выделена уже территория площадью 19 га, где будет построена дополнительная электростанция и распределительные сети.
Эксперты RTL Alliance уверены, что запуск объекта позволит активизировать грузоперевозки по Транскаспийскому международному транспортному маршруту (ТМТМ) и переориентировать часть транзитных грузов, следующих из Китая в Европу.
Пришло время океанских автомобилевозов на газу
Китайская верфь Jinling Shipyard сдала в эксплуатацию первый из четырех автомобилевозов на СПГ, построенных по заказу CMA CGM . Судно получило название Indianapolis и будет передан в управление CEVA Logistics, которая входит в CMA CGM на 10 лет . Длина судов составит 200 м, вместимость – 7 тыс. автомобилей, количество палуб – 12 . Суда будут работать на трейде Китай – Европа и перевозить 140 тыс. автомобилей в год.
Всего Eastern Pacific Shipping заказала строительство 16 автомобилевозов: шесть судов, работающих на СПГ, на верфи Jinling Shipyard и 10 – на верфи China Merchant в Нанкине. Их поставка будет завершена к 2026 году. CMA CGM намерена зафрахтовать четыре автомобилевоза, информация в СМИ прошла в марте. Само соглашение о долгосрочном фрахтовании между CEVA Logistics и Eastern Pacific Shipping было подписано в мае .
Перевозки по Беларуси не подорожают
В пресс-службе БЖД сообщили, что тарифы на экспортно-импортные и внутриреспубликанские перевозки грузов по железной дороге останутся без изменений в новом 2024 году.
Это решение направлено на обеспечение стабильной логистики импортно-экспортной продукции прежде всего для белорусских производителей. Управление железных дорого подчеркивает, что благодаря сбалансированной тарифной политике и тесному взаимодействию с грузоотправителями экспортные перевозки белорусских внешнеторговых грузов железнодорожным транспортом выросли на 16% за 11 месяцев 2023 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Эксперты RTL Alliance уточняют, что в 2024 году сохранятся тарифы и на транзитные перевозки, что должно привлечь дополнительный грузопоток в Беларусь.
ЕС обновляет индикативные карты TEN-T
Обновление включая новые маршруты, направленные к границе с Польшей и Молдовой. Некоторые маршруты были исключены из сети. В развитие транспортной системы Европейский Союз планирует инвестировать 4,45 млрд. евро в течении ближайших пяти лет.
ЕС создает индикативные карты TEN-T, чтобы соединить Европу с запада на восток и с севера на юг сетью автодорог, железных дорог, аэропортов и водных путей. Развитие транспортной системы будет происходить в два этапа: к 2030 году должно завершиться построение ключевой сети, а к 2050 – общей.