Afrika va Janubiy Amerikaga e'tibor qarating
Sharq-G'arbiy savdoda dengiz transportiga bo'lgan talab kamayib, Janubiy Amerika va Afrika tomon siljiydi. Trans-Tinch okeani savdosi bo'yicha yuk tashish hajmi 2023 yilning yanvar-oktyabr oylarida 2022 yilning shu davriga nisbatan 4,5 foizga kamaydi. Shu bilan birga, Janubiy Amerika va Afrika savdolarida tashish hajmi mos ravishda 17,5% va 21,1% ga oshdi.
Bundan tashqari, THE Alliance tomonidan EC4 xizmatining to'xtatilishi tufayli trans-Tinch okeani savdosi bo'yicha transport imkoniyatlarining yanada qisqarishi kutilmoqda. Shu bilan birga, Janubiy Amerika va Afrika savdolarida yuk tashish hajmi yangi xizmatlar va konteyner kemalarining ko'payishi tufayli o'sishda davom etmoqda.
Lotin Amerikasi va Afrikadan yuklar Belarus va YeOIIga 19 ta turli portlar, jumladan Boltiqboʻyi, Sankt-Peterburg, Qora va Azov dengizlari portlari, shuningdek, Kaspiy dengizi orqali Shimoliy-Janubiy yoʻlakdagi portlar orqali kirishi mumkin.
Dunyodagi birinchi ta'minot zanjiri ko'rgazmasi
Pekinda dunyoda birinchi bo'lib o'tayotgan Xalqaro ta'minot zanjiri ko'rgazmasi (CISIE) o'z ishini boshladi. Bu noyob hodisa bo‘lsa-da, sanoat va logistika o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Tadbirda davlat organlari, biznes va xalqaro tashkilotlardan 1100 dan ortiq vakillar yig‘ildi. Ishtirokchilar orasida Xitoy va xorijiy kompaniyalar ham bor. Ko'rgazma sanoat va ta'minot zanjirlarining ulanishini ta'minlashga qaratilgan yangi Pekin tashabbusini namoyish etdi.
RTL Alliance ekspertlari taʼkidlaganidek, Pekin tashabbusi asosan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi davlatlari tomonidan qoʻllab-quvvatlanadi va u nafaqat iqtisodiy hamkorlik, balki infratuzilma va madaniy rivojlanishga ham qaratilgan.
Afrikadan Sankt-Peterburg portiga yangi konteyner yo'nalishi
Joriy yilning dekabr oyidan boshlab Xitoyning konteyner tashuvchisi Keniyaning Mombasa portidan Rossiyaning Sankt-Peterburg portiga yuklar Belarusga yetib boruvchi muntazam ravishda uchdan uchiga konteyner tashish xizmatini yo‘lga qo‘ydi. Yuk tashish Malayziyadagi Port Klang yoki Xitoydagi Shanxay orqali amalga oshiriladi. Taxminiy tranzit vaqti 50-55 kun, jo'nash chastotasi esa haftalik.
Hozirda servis Boltiqboʻyi havzasini Xitoy, Malayziya va Misr portlari bilan bogʻlovchi Sankt-Peterburg va Kaliningradga muntazam qoʻngʻiroqlarni amalga oshiruvchi yettita konteyner kemasini boshqaradi.
Bu logistika infratuzilmasini rivojlantirishda yangi qadam bo'lib, u Afrika va Belarus o'rtasidagi transport aloqalarini yaxshilash va global yetkazib berishni tezlashtirishga va'da beradi, deb ta'kidlaydi RTL Alliance ekspertlari.
Harakatlanuvchi tarkibni ijaraga berish stavkalarining o'sishi prognozi
Rossiya operatorlari axborot markazi (XOQ) tahlilchilarining fikricha, gondol avtomobillariga talab yuqoriligicha qolmoqda, biroq bu infratuzilma rivojlanishi bilan cheklangan. Tovar aylanmasining o'sishi yangi avtomobillarni sotib olishni rag'batlantiradi, ammo ishlab chiqarish quvvati cheklangan va narxlar o'sib bormoqda.
2025 yilga borib 12 mingga yaqin gondol vagonlari, 2026-2030 yillarda esa 100 mingga yaqin yoki parkning 17 foizi hisobdan chiqarilishi kutilmoqda. Bu 2024 va 2025 yillarda ijara stavkalarining mos ravishda 19% va 14% ga, keyin esa 2030 yilgacha oʻrtacha 7% ga oshishiga olib keladi.
Yangi vagonlar uchun yuqori narxlar muammosi ommaviy hisobdan chiqarishning oldingi davri bilan murakkablashadi. Segmentda kamida 7% flot profitsiti mavjud bo'lib, vaqti-vaqti bilan 1% gacha kamayadi. Biroq, talabning mavsumiyligi va neft yuklarining ruxsat etilgan turlari bo'yicha cheklovlar tufayli qulay profitsit yuqori bo'lishi kerak.

Ориентация на Африку и Южную Америку
Спрос на морские перевозки в торговле между Востоком и Западом снижается, смещаясь в сторону Южной Америки и Африки. Провозные мощности на транстихоокеанском трейде сократились на 4,5% в январе-октябре 2023 года по сравнению с аналогичным периодом в 2022 году. Одновременно провозные мощности на трейдах Южная Америка и Африка увеличились на 17,5% и 21,1% соответственно.
Кроме того, ожидается дальнейшее сокращение провозных мощностей на транстихоокеанском трейде из-за приостановки сервиса EC4 альянсом THE Alliance. В то же время, провозные мощности на трейдах Южная Америка и Африка продолжают расти благодаря новым сервисам и увеличению контейнеровозов.
Грузы из Латинской Америки и Африки в Беларусь и ЕАЭС могут попадать через 19 различных портов, включая порты Балтики, Санкт-Петербурга, Черного и Азовского морей, а также порты на коридоре Север-Юг через Каспийское море.
Первая в мире выставка цепочек поставок
В Пекине стартовала Международная выставка цепочек поставок (CISIE), которая является первой в мире выставкой такого рода. Пока это уникальное мероприятие, направлено на укрепление сотрудничества промышленности и логистики.
Более 1100 представителей из правительственных структур, бизнес-сферы и международных организаций собрались на мероприятии. Среди участников - как китайские, так и зарубежные компании. В ходе выставки была представлена новая Пекинская инициатива, направленная на обеспечение взаимосвязанности промышленных цепочек и цепочек поставок.
Как отмечают эксперты RTL Alliance, Пекинскую инициативу поддерживают, преимущественно, страны Азиатско-Тихоокеанского региона, а направлена она не только на экономическое взаимодействие, но и на инфраструктурное, и на культурное развитие.
Новый контейнерный маршрут из Африки в порт Санкт-Петербург через Шанхай
С декабря нынешнего года китайский контейнерный перевозчик запускает регулярный сквозной контейнерный сервис из порта Момбаса, Кения в порт Санкт-Петербург, Россия, откуда грузы попадают в Беларусь. Перевалка будет осуществляться через Порт-Кланг в Малайзии или Шанхай в Китае. Предполагаемое транзитное время составляет 50-55 дней, а частота отхода судов – еженедельно.
На данный момент сервис оперирует семью контейнерными судами, которые осуществляют регулярные заходы в Санкт-Петербург и Калининград, связывая Балтийский бассейн с портами Китая, Малайзии и Египта.
Это новый шаг в развитии логистической инфраструктуры, который обещает улучшить транспортные связи и ускорить глобальные поставки между Африкой и Беларусью, подчеркивают эксперты RTL Alliance.
Прогноз на рост ставок аренды подвижного состава до 2030 года
Спрос на полувагоны остается высоким, но ограничен развитием инфраструктуры, сообщают аналитики российского Информационного центра операторов (ИЦО). Увеличение оборота стимулирует закупку новых вагонов, но производственные возможности ограничены, и цены растут.
Ожидается, что до 2025 года будет списано около 12 тыс. полувагонов, а в 2026-2030 годах - около 100 тыс., или 17% парка. Это приведет к росту ставки аренды на 19% и 14% в 2024 и 2025 годах соответственно, и далее в среднем на 7% вплоть до 2030 года.
Проблема высоких цен на новые цистерны усугубляется более ранним периодом массовых списаний. В сегменте наблюдается минимальный профицит парка в 7%, который периодически снижается до 1%. Однако комфортный профицит должен быть выше из-за сезонности спроса и ограничений по разрешенным номенклатурам нефтеналивных грузов.