Qozog‘iston Xitoy bilan chegarada o‘tkazish qobiliyatini oshirdi
Qozog‘istondagi eng yirik avtomobil nazorat punkti “Nur yo‘li” kechayu kunduz ishlaydi. Amalga oshirilayotgan “Qoldau” raqamli platformasi elektron navbat funksiyasini bajaradi, bu chegaradan o‘tish vaqtini qisqartiradi va ruxsatnomalar berishni avtomatlashtiradi. Shuningdek, bojxonachilarning haydovchilar va ekspeditorlar bilan aloqasi ham istisno qilinib, nazorat-o‘tkazish punkti xodimlarining harakatlari onlayn rejimda ishlaydigan taqiladigan videokameralar va videokuzatuv orqali nazorat qilib boriladi.
Xitoy, O‘zbekiston va Turkmaniston bilan chegaradagi 10 ta nazorat-o‘tkazish punkti hamda Ostonadagi bosh dispetcherlik idorasini to‘liq jihozlash rejalashtirilgan. Bu o'tkazish qobiliyatini 6 barobar oshiradi.
RTL Alliance ekspertlarining aniqlik kiritishicha, 2023-yil fevral oyida Qozog‘iston va Xitoy chegarasida “Do‘stik-Alashankou” nazorat-o‘tkazish punkti yaqinida joylashgan, maydoni 10 gektar bo‘lgan yangi logistika konteyner terminali ochilgan.
Ombor maydoni bozorlardan keladigan pul bilan o'sadi
Zamonaviy tovar markazlarini qurishning asosiy mijozlari onlayn savdo bo'ladi. YeOII bozorlari o'zlarining ombor imkoniyatlarini faol ravishda kengaytirmoqda. Tahlilchilarning fikriga ko'ra, 2023 yil noyabriga qadar ular allaqachon 6,2 million kvadrat metrni egallaydi. m "A" va "B" sinfidagi omborlar, bu faqat Rossiya bozoridagi umumiy ta'minotning 14% ni tashkil qiladi. Kelgusi yilda bu ko‘rsatkich 9,8 million kvadrat metrgacha oshadi. m, 2026 yilga kelib esa 17 million kv. m.
Shunday qilib, uch yil ichida bozorlar o'z omborlari maydonini, jumladan, o'zlarining qurilish loyihalari orqali uch baravar oshiradi. Omborlarga talabning ortishi nafaqat yirik shaharlarda, balki aholi soni 500 mingdan ortiq bo‘lgan hududlarda ham kuzatiladi, bu yerda yangi loyihalar paydo bo‘ladi va mavjudlari kengayadi.
RTL Alliance ekspertlari ushbu tendentsiyani tasdiqlaydilar, bu Belarusiyaga tegishli emas. Shunday qilib, yaqinda mashhur bozorlardan biri Buyuk Tosh sanoat parkidagi bo'sh joylarga qiziqib qoldi.
Meksika Panama kanaliga muqobil kanal qurmoqda
Atlantika va Tinch okeanlarini bog‘lovchi Panama kanali qurg‘oqchilik tufayli qiyinchiliklarni boshdan kechirmoqda. Meksika bu vaziyatdan o'z manfaati uchun foydalanmoqchi va o'zining okeanlararo koridorini yaratmoqchi. Loyiha Meksikaning ikki qirg‘og‘ini bog‘laydigan Texuantepek Istmusidagi temir yo‘l liniyasini yangilashga asoslangan.
Ushbu liniya 20-asrning boshlarida qurilgan, ammo kanal ochilgandan keyin o'z ahamiyatini yo'qotdi. Endi Meksika hukumati uni modernizatsiya qilishni va ikkala tomondagi portlarni kengaytirishni rejalashtirmoqda.
2028 yilga borib koridor yiliga 300 ming TEU, 2033 yilga kelib esa 1,4 million TEU, bu taxminan 33 million tonnani tashkil etadi. Bu hajm Panama kanali orqali o'tadigan yuk hajmining yarmiga teng. O‘tgan yili kanal 63,2 million tonna yuk tashilgan, biroq qulflarni ishlatish uchun suv yetishmasligiga duch kelgan.
Jahon logistika yetakchilari aniqlandi
UPS logistika brendlari reytingida yetakchi hisoblanadi, garchi uning brendi yil davomida 8 foizga qadrsizlangan. 35,4 mlrd dollarni tashkil etdi. Undan keyin o‘z qiymatini 11 foizga oshirgan Amerikaning FedEx brendi bormoqda. 28,9 milliard dollargacha. Uchinchi o'rinni yapon brendi JR egalladi, u o'z qiymatini 12 foizga oshirdi. 13,8 milliard dollargacha. Eng dinamik rivojlanayotgan brend Maersk bo'lib, o'z qiymatini 53 foizga oshirdi. 7,4 milliard dollarga yetdi.
Maersk nafaqat havoda yuk tashish xizmatlarini kengaytirdi, balki LF Logisticsni ham sotib oldi. Bu kompaniyaning, ayniqsa, Osiyodagi imkoniyatlarini oshirdi. Yaponiya brendi JR AAA reytingini olgan eng kuchli logistika brendi sifatida tan olindi. Bu marketing investitsiyalari, aktsiyadorlik kapitali va biznes samaradorligi kabi barcha asosiy ko'rsatkichlar bo'yicha eng yaxshi natija berganligini anglatadi. Brendning Yaponiya infratuzilmasiga ta'siri ham hisobga olindi.
RTL Alliance bu yil eng yaxshi tovarlar va xizmatlar uchun milliy "Birinchi raqamli" mukofoti natijalariga ko'ra Belarusdagi 1-raqamli logistika kompaniyasi deb tan olindi. Bundan tashqari, kompaniya BAME assotsiatsiyasiga ko'ra yilning eng yaxshi multimodal ekspeditori maqomiga ega.

Мы используем cookies для учета ваших визитов и предпочтений. Сookies также могут быть использованы в коммерческих целях.
Политика использования данных куки.
Политика конфиденциальности.
27-11-2023
Экспертный блог RTL #74
Казахстан увеличивает пропускную способность на границе с Китаем
Самый крупный в Казахстане автомобильный пункт пропуска “Нур Жолы” будет работать круглосуточно. Внедренная цифровая платформа Qoldau выполняет функции электронной очереди, что сокращает время пересечения границы и автоматизирует выдачу разрешений. Также исключен контакт таможенников с водителями и экспедиторами, а действия работников пунктов пропуска мониторятся посредством носимых видеокамер, работающих в режиме онлайн и видеонадзору.
Планируется полное дооснащение 10 пунктов пропуска на границе с Китаем, Узбекистаном и Туркменистаном, а также главного диспетчерского управления в Астане. Это позволит повысить пропускную способность в 6 раз.
Эксперты RTL Alliance уточнили, что феврале 2023 года на границе Казахстана и Китая открылся новый логистический контейнерный терминал площадью 10 гектаров, расположенный вблизи пункта пропуска “Достык – Алашанькоу”.
Складские площади будут расти на деньги маркетплейсов
Главные заказчики строительства современных товарных хабов станет интернет торговля. Маркетплейсы в ЕАЭС активно расширяют свои складские возможности. По данным аналитиков, к ноябрю 2023 года они уже займут 6,2 млн кв. м складов класса «А» и «В», что составит 14% от всего предложения только на российском рынке. В следующем году этот показатель вырастет до 9,8 млн кв. м, а к 2026 году – до 17 млн кв. м.
Таким образом, за три года маркетплейсы утроят свои складские площади, в том числе за счет объектов собственного строительства. Рост спроса на склады будет наблюдаться не только в крупных городах, но и в регионах с населением свыше 500 000 человек, где появятся новые проекты и расширятся уже действующие.
Эксперты RTL Alliance подтверждают эту тенденцию, которая распространяется ни на Беларусь. Так, недавно один из популярных маркетплейсов заинтересовался свободными площадками в Индустриальном парке “Великий камень”.
Мексика строит альтернативу Панамскому каналу
Панамский канал, который связывает Атлантический и Тихий океаны, испытывает трудности из-за засухи. Мексика хочет использовать эту ситуацию в свою пользу и создать свой собственный межокеанский коридор. Проект основан на обновлении железнодорожной линии на перешейке Теуантепек, которая соединяет два мексиканских побережья.
Эта линия была построена в начале XX века, но потеряла свою актуальность после открытия канала. Теперь мексиканские власти планируют модернизировать ее и расширить порты на обоих концах.
К 2028 году коридор сможет перевозить 300 тыс. TEU в год, а к 2033 году - 1,4 млн TEU, это около 33 млн. тонн. Такой объем составляет около половины от объема грузов, которые проходят по Панамскому каналу. В прошлом году канал перевез 63,2 млн тонн, но столкнулся с проблемой нехватки воды для работы шлюзов.
Определены лидеры мировой логистики
Компания UPS лидирует в рейтинге логистических брендов, хотя за год ее бренд обесценился на 8 проц. и составил 35,4 млрд долларов. Следом за ней идет американский бренд FedEx, который повысил свою стоимость на 11 проц. до 28,9 млрд долларов. Третье место занял японский бренд JR, увеличивший свою стоимость на 12 проц. до 13,8 млрд долларов. Самым динамично развивающимся брендом стала компания Maersk, которая увеличила свою стоимость на 53 проц. и достигла 7,4 млрд долларов.
Maersk не только расширила свои услуги в сфере грузовых авиаперевозок, но и купила компанию LF Logistics. Это позволило увеличить возможности компании, особенно в Азии. Японский бренд JR был признан самым сильным логистическим брендом, получив рейтинг AAA. Это означает, что он лучше всех справился по всем ключевым показателям, таким как инвестиции в маркетинг, акционерный капитал и эффективность бизнеса. Также было учтено влияние бренда на инфраструктуру Японии.
RTL Alliance в этом году был признан Логистической компанией №1 в Беларуси по итогам национальной премии "Номер один" для лучших товаров и услуг. Кроме того, компания имеет статус Лучший мультимодальный экспедитор года по данным ассоциации БАМЭ.