RTL ekspert blogi #51
Xitoyning Sian shahrida bo'lib o'tgan "Xitoy – Markaziy Osiyo" sammitida xalqaro logistika sanoatining rivojlanishi, xususan, Xitoy 10 yil oldin yangi Ipak yo'lini yaratishni taklif qilgan "bir kamar, bir yo'l" tashabbusining ahamiyati alohida ta'kidlandi.
Shu nuqtai nazardan, loyiha ishtirokchilari bo'lgan uch mamlakat o'rtasida "Xitoy – Qirg'iziston – O'zbekiston" temir yo'l yo'nalishi qurilishi to'g'risida memorandum imzolanishi muhim voqea bo'ldi. Loyihaning tafsilotlari yopiq bo'lsa-da, deklaratsiya biznes sayohatlari uchun vizalarni olishni soddalashtirish, Markaziy Osiyodan Xitoyga mahsulotlar uchun bojxonadan o'tishni tezlashtirish va logistikaning "raqamli klasterlari" ni birgalikda qurish uchun joylashtirilganligi ma'lum.
Chegara klasteri o'sib bormoqda
Qozog'iston va Xitoy hukumatlari chegarada "Xorgos uzelini" — mamlakatlar o'rtasida savdo va yuk tashish hajmini oshirishga yordam beradigan chegara ob'ektlari klasterini yaratishga tayyorlanmoqda. Uning tarkibiga "Xorgos – Sharqiy darvoza" EIZ, "Xorgos" chegara hamkorlik markazi, "nur Joli" nazorat-o'tkazish punkti, shuningdek, Oltinkol temir yo'l stantsiyasi va "quruq port" ombor majmuasi bo'lgan temir yo'l terminali kiradi.
Xorgos chegara hamkorlik markazi hududida umumiy qiymati 248,4 million dollar bo'lgan 29 ta loyiha amalga oshirilmoqda.ulardan biri allaqachon ishga tushirilgan, 12 ta loyiha bo'yicha qurilish ishlari olib borilmoqda, qolganlari loyihalash bosqichida.
RTL Alliance mutaxassislarining ta'kidlashicha, Altinkol-Xorgos chegara o'tish joyi yiliga kamida yigirma million tonna yuk tashishga qodir va infratuzilma ikki baravar ko'paygan.
Finlyandiya bojxonasi har bir etkazib berishni nazorat qiladi
Finlyandiya bojxonasi eksportchilarni 2023-yil 1-iyundan boshlab har bir eksport yetkazib berish uchun alohida bojxona deklaratsiyasi talab qilinishi haqida ogohlantiradi. Bitta deklaratsiyada ko'rsatilgan tovar partiyasini ushbu sanadan keyin bir nechta etkazib berishga bo'lish mumkin bo'lmaydi.
Agar bo'lingan eksport deklaratsiyasida barcha tovarlar 2023-yil 1-iyungacha Yevropa ittifoqini tark etmagan bo'lsa, bojxona faqat jo'nab ketgan tovarlar uchun chiqishni tasdiqlaydi. Eksport qilinmagan tovarlar Yevropa ittifoqidan eksport qilinishidan oldin yangi eksport deklaratsiyasini topshirishlari kerak.
Konteynerlarning ko'pligi muammoga aylandi
Standart dengiz yuk konteynerlarining global ishlab chiqarilishi joriy yil boshidan beri 71 foizga kamaydi, bu tovarlarga talabning pasayishi va dengiz tashish hajmining pasayishiga duch keldi. Birinchi chorakda atigi 306 ming 20 futlik yuk konteynerlari ishlab chiqarildi, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan 750 mingga kam.
Ushbu dinamikaning natijasi, pasayish ortidan yuk oqimlarining o'sishi va yana pasayishi bilan butun dunyo bo'ylab portlarda to'plangan talab qilinmagan konteynerlarning rekord soni bo'ldi. Ushbu konteynerlarning egalari transport hajmining pasayishi va tovarlarga talabning pasayishi natijasida ularni joylashtirish muammosiga duch kelishdi.
RTL Alliance tahlilchilarining ta'kidlashicha, yuzaga kelgan holatlarga qaramay, idishlarning narxi sezilarli o'zgarishlarga duch kelmaydi va idishlarning o'zi tez buziladigan mahsulot emas.

Экспертный блог RTL #51
На прошедшем в китайском городе Сиань саммите "Китай – Центральная Азия" была особо подчеркнута значимость развития индустрии международной логистики и в частности инициативы “Один пояс, один путь", которую Китай предложил 10 лет назад задумав создание нового Шелкового пути.
В этом контексте важным событием стало подписание меморандума о строительстве железнодорожного маршрута "Китай – Кыргызстан – Узбекистан" между тремя странами, участниками проекта. Несмотря на то, что детали проекта остаются закрытыми,  известно, что декларацию вложены упрощение получения виз для деловых поездок, ускорение прохождения таможни для продукции из Центральной Азии в Китай и совместное строительство “цифровых кластеров” логистики.
Приграничный кластер растет
Правительства Казахстана и Китая готовятся создать на границе “Хоргосский узел” — кластер приграничных объектов, которые помогут увеличить объемы торговли и грузоперевозок между странами. В его состав войдут СЭЗ “Хоргос – Восточные ворота”, центр пограничного сотрудничества “Хоргос”, контрольно-пропускной пункт "Нур Жолы", а также железнодорожная станция Алтынколь и “сухой порт” – железнодорожный терминал со складским комплексом.
На территории центра приграничного сотрудничества "Хоргос" уже реализуются 29 проектов на общую сумму $248,4 млн. Один из них уже запущен, по 12 проектам ведутся строительные работы, остальные находятся на стадии проектирования.
Как уточняют эксперты RTL Alliance, пограничный переход Алтынколь-Хоргос способен пропускать не менее двадцати миллионов тонн грузов в год, а с ростом инфраструктуры вдвое больше.
Финская таможня будет контролировать каждую поставку
Таможня Финляндии предупреждает экспортеров, что с 1 июня 2023 года на каждую экспортную поставку потребуется отдельная таможенная декларация. Делить товарную партию, заявленную в одной декларации, на несколько поставок после этой даты будет невозможно.
Если в разделенной экспортной декларации не все товары покинули ЕС до 1 июня 2023 года, таможня подтвердит выезд только для тех товаров, которые уже уехали. На не вывезенные товары необходимо подать новую экспортную декларацию до их вывоза из ЕС.
Изобилие контейнеров стало проблемой
Глобальное производство стандартных морских грузовых контейнеров сократилось на 71 процент с начала текущего года, столкнувшись с уменьшением спроса на товары и снижением объемов перевозок по морю. В первом квартале произведено всего 306 тысяч 20-футовых грузовых контейнеров, что на 750 тысяч меньше, чем за аналогичный период годом ранее.
Следствием данной динамики, когда за падением шел рост и снова падение грузопотоков, стало рекордное количество невостребованных контейнеров, скопившихся в портах по всему миру. Владельцы этих контейнеров столкнулись с проблемой их размещения, вызванной снижением объемов перевозок и сокращением спроса на товары.
Аналитики RTL Alliance отмечают, что несмотря на возникшие обстоятельства стоимость самих контейнеров не подвержена заметным колебаниям и сами контейнеры - это не скоропортящийся продукт.