RTL ekspert blogi #49
Kamar va yo'l tashabbusi Xitoy va Yevropa o'rtasidagi temir yo'l aloqalarini sezilarli darajada yaxshiladi, bu esa savdo hajmini sezilarli darajada oshirishga imkon berdi. Yevroosiyo temir yo'llari o'tgan yili Xitoy va Yevropa o'rtasida har ikki yo'nalishda ham 16000 ta poyezdni boshqargan, bu dengiz va havo qatnovidan oshib ketgan. Mercedes Benz va BMW kabi yirik kompaniyalar ushbu temir yo'llardan ta'minot zanjirlariga bo'lgan talabni qondirish uchun foydalanadilar.
Infratuzilma hamkorligi transport vaqtini va narxini sezilarli darajada qisqartirdi, bu esa jalb qilingan sohalar uchun katta foyda keltirdi. Xitoy va Evropa orasidagi masofani 19 yoki 20 kun ichida yuqori tezlikdagi magistral orqali bosib o'tish mumkin.
RTL Alliance mutaxassislari Xitoy tomonidan moliyalashtiriladigan Belgrad-Budapesht temir yo'lining tezkor uchastkasining qurilishi kelajakdagi Evrosiyo avtomagistrali tomon birinchi qadam ekanligini payqashdi.
Yangi "Shimoliy-Janubiy" filialining qurilishi rejalashtirilgan
Xitoy, O'zbekiston va Qirg'iziston o'rtasida 450 km uzunlikdagi temir yo'l qurilishi loyihasi bo'yicha asosiy kelishuvlar bajarildi. Loyihaning qiymati 3-5 milliard dollarni tashkil etadi va filial Shimoliy-Janubiy koridorga kiradi. O'z navbatida, Eronda G'arbiy yo'nalishdagi bo'shliqni bartaraf etish uchun taxminan 170 km uzunlikdagi Resht - Astara temir yo'l uchastkasini qurish rejalashtirilgan.
Ishning taxminiy qiymati 1,6 milliard dollarni tashkil etadi.ushbu loyihani amalga oshirish koridor bo'ylab yuk oqimini yiliga 3-10 million tonnaga oshiradi. Shuningdek, Baku ishtirokida 10 km uzunlikdagi Ozarbayjon Astara Eron uchastkasi qurilishi rejalashtirilgan.
Davlat darajasidagi kafillik
Kafillik vositasi allaqachon yuk tashish biznesida ishlatilgan, ammo davlat tomonidan emas, balki juda cheklangan. So'nggi paytlarda yuklarni tashishga bo'lgan talabning oshishi, shuningdek tranzit yuk tashish soni bunday mexanizmni yaratish zarurligiga olib keldi.
Rasmiylar bunday chora, shu jumladan, yuk tashuvchilar orasida turli xil firibgarliklarni kamaytirishga yordam beradi deb umid qilmoqda. Axir, agar tashuvchi qonunni buzsa, u holda kafil o'z mablag'lari yoki mol-mulki bilan javob beradi. Dizaynning barcha nuanslari hali ham ko'rib chiqiladi va tasdiqlanadi, ammo yuk tashish uchun muhim qaror allaqachon qabul qilingan.
Dengiz tashuvchilarining aktsiyalari pasaymoqda
2023 yilning birinchi oylarida barcha birjalarda okean yuk tashish kompaniyalarining aktsiyalari optimistik darajada o'sdi. Biroq, 1 martdan boshlab teskari tendentsiya aniq bo'ldi va aksariyat bozorlar ayanchli tendentsiyani qayd etdilar. Bu to'qqiz haftadan beri davom etmoqda va investorlar va treyderlar: okean yuk tashish aktsiyalari narxining pasayishi global iqtisodiyot uchun katta muammo tug'diradimi yoki bu mavsumiy o'zgarishlarmi, degan savol tug'iladi.
Hozircha konteyner tashish kompaniyalari aktsiyalar narxining umumiy pasayishidan eng ko'p zarar ko'rgan. Garchi ba'zi ko'rsatkichlarning qiymatlari, masalan, charter stavkalari o'sishda davom etsa-da, bir qator kalamush o'yinchilarining aktivlari qiymati pasayishda davom etmoqda. Masalan, Maersk qimmatli qog'ozlari 29 foizga, Zim 28 foizga, Global Ship Lease 12 foizga, Danaos 3 foizga kamaydi.
RTL Alliance tahlilchilarining ta'kidlashicha, barcha aktsiyalar pasaymaydi va barcha stavkalar arzonlashmaydi va qiymatning tabiiy o'zgarishi bozorning jonlanishini ko'rsatadi.

Европу с Азией свяжет скоростная магистраль
Инициатива "Пояс и путь" значительно улучшила железнодорожное сообщение между Китаем и Европой, что позволило заметно увеличить объем торговли. На евразийских железных дорогах между Китаем и Европой курсировало 16 000 поездов в обоих направлениях в прошлом году, что превзошло количество перевозок морем и воздухом. Крупные компании, такие как Mercedes Benz и BMW, используют эти железные дороги для удовлетворения спроса на цепочки поставок.
Инфраструктурное сотрудничество значительно сократило время и стоимость перевозок, что принесло много выгод для вовлеченных отраслей. Расстояние между Китаем и Европой может быть преодолено всего за 19 или 20 дней по высокоскоростной магистрали.
Эксперты RTL Alliance заметили, что ведущееся сейчас строительство скоростного участка железной дороги Белград-Будапешт, финансируемое Китаем, это первый шаг в направлении будущей магистрали "Евразия".
Запланировано строительство новой ветки “Север-Юг”
Основные договоренности по проекту строительства железной дороги, протяженностью около 450 км, между Китаем, Узбекистаном и Кыргызстаном были выполнены. Стоимость проекта составляет $3-5 млрд, а ветка будет входить в коридор "Север-Юг". В свою очередь, в Иране планируется строительство ж/д участка Решт - Астара, длиной около 170 км, для устранения разрыва на западном маршруте.
Примерная стоимость работ составляет $1,6 млрд. Реализация этого проекта позволит увеличить грузопоток по коридору на 3-10 млн тонн в год. Также планируется строительство участка Астара азербайджанская - Астара иранская протяженностью около 10 км с участием Баку.
Поручительство на уровне государства
Инструмент поручительства уже использовался в бизнесе грузоперевозок, но очень ограничено и не на государственной основе. Увеличение спроса на перевозку грузов в последнее время, а также количества транзитных грузоперевозок привело к необходимости создания такого механизма.
Чиновники надеются, что такая мера в том числе поможет снизить различного рода махинации среди грузоперевозчиков. Ведь если перевозчик нарушит закон, тогда поручитель ответит своими денежными средствами или имуществом. Все нюансы оформления еще будут рассматриваться и утверждаться, однако решение важное для грузоперевозок уже принято.
Акции морских перевозчиков падают
В первые месяцы 2023 года акции компаний океанского судоходства на всех биржах росли с внушающей оптимизм скоростью. Однако, уже с 1 марта стала явной обратная тенденция и большинство рынков отметили медвежий тренд. Это продолжается уже девять недель, а инвесторы и трейдеры задаются вопросом: является ли обвал цен на акции океанского судоходства предвестником большой проблемы для мировой экономики, или это лишь сезонные колебания.
Пока от общего снижения цен на акции большего всего пострадали компании контейнерного судоходства. При том, что значения некоторых показателей, таких как ставки на чартеры, продолжают расти, но стоимость активов ряда крыпных игроков продолжают снижаться. Например ценные бумаги Maersk упали на 29%, Zim - на 28%, Global Ship Lease на 12%, Danaos на 3%.
Аналитики RTL Alliance отмечают, что не все акции падают и не все ставки дешевеют, а естественные колебания стоимости говорят об оживлении рынка.