RTL ekspert blogi #41
Mamlakatning Yangi Ipak yo‘lidagi eng muhim transport markazi bo‘lmish Sian shahri Qozog‘istonga Shensi provinsiyasi quruq porti hududida temir yo‘l terminali qurilishi uchun 8 gektar maydon beradi.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, mintaqaga kelayotgan yuklarning 40 foizi Qozog‘istondan keladi. Boshqa tomondan, Sian Yangi Ipak yo'lidagi barcha transportning 30 foizini tashkil qiladi va Qozog'iston Xitoydan Yevropaga yo'nalishdagi poyezdlar uchun birinchi tranzit mamlakatdir.
O‘tgan yilga nisbatan Qozog‘iston orqali tranzit vaqti ikki baravarga qisqardi - 12 kundan 6 kunga, yangi markazkamaytiradi bu yana kamida bir kun. Bu yagona raqamli platformaga o‘tish, zarur hujjatlarni qayta ishlash vaqtini qisqartirish va qayta yuklash uchun navbatlarni qisqartirish hisobiga mumkin bo‘ladi.
RTL Alliance ekspertlarining taʼkidlashicha, Qozogʻiston orqali Yevropaga tranzit eng foydali va tezkor yoʻlga aylangan. Aqtaudagi terminal modernizatsiya qilingandan so'ng, transport bir haftadan kamroq vaqtni oladi va Xitoydan Qora dengizga yo'nalish kamida 14 kun davom etadi.
Latviya Markaziy Osiyodan Skandinaviyaga yo‘lak qurmoqda
Latviya hukumati Boltiqboʻyi va Skandinaviya mamlakatlarini Yevropa-Kavkaz-Osiyo (TRASEKA) transport yoʻlagi bilan Markaziy Osiyodan yuklarni tashish uchun bogʻlashni rejalashtirmoqda. Muvaffaqiyatli boʻlsa, Xitoyning “Kamer”iga ham, Rossiyaning “Shimoliy yoʻnalishi”ga ham muqobil transport koridori yaratiladi.
Ushbu tashabbusda asosiy rol Rail Baltica temir yo'l loyihasidir. Birinchi tashish avtomobil orqali rejalashtirilgan bo'lsa-da, Latviya temir yo'llari yangi yuklarni topish va yangi xizmatlarni yaratish uchun barcha imkoniyatlardan foydalanadi. Bundan tashqari, LatviyaLiepajadan yangi parom xizmatlarini rejalashtirmoqda vaVentspils portidan Stokgolmga ishonchli parom ulanishlariga ishonish mumkin.
Boltiqbo'yi logistika kompaniyalari uchun yana bir afzallik - Latviya tashuvchilari tomonidan mavjud yo'nalishlardan faolroq foydalanish imkoniyati.
Kuryer yozuvi
Bu yil Xitoyning Davlat pochta byurosi ichki talabga xizmat ko'rsatish va mintaqaviy ishlab chiqarish zanjirlariga chuqur integratsiyalashuv, shuningdek, qishloq logistika tizimini qurishga e'tibor qaratmoqchi. Bu allaqachon o'z natijalarini bermoqda, 8 martga kelib, Xitoy kuryerlik sohasida yetkazib berish hajmi 20 milliard posilkadan oshdi, bu allaqachon rekorddir. Mamlakat kuryerlik kompaniyalari bu ko‘rsatkichga 2019 yilga nisbatan 72 kun oldin, COVID-19 epidemiyasi va pandemiya cheklovlari boshlanishidan oldin erishgan.
Ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, qishloq joylarda har kuni 100 milliondan ortiq posilka qayta ishlanadi, chunki qishloqlarga sanoat mahsulotlari, shahar xonadonlariga qishloq xo‘jaligi mahsulotlari jo‘natiladi.
RTL Alliance tahlilchilarining ta'kidlashicha, bu natijalar Xitoy iste'mol bozorining imkoniyatlarini aks ettiradi va iqtisodiyotning tiklanishi jadal rivojlanmoqda. Bunday o'sish asta-sekin xalqaro ta'minot zanjirlarida aks eta boshlaydi.
Amazon Yevropadagi faoliyatini optimallashtiradi
Amazon 2013 yildan beri faoliyat yuritayotgan Germaniyadagi yirik Brieselang logistika markazini fevral oyi oxirida yopishi munosabati bilan tahlilchilar Amerika kompaniyasining transportni ratsionalizatsiya va bevosita boshqarish strategiyasini joriy etish haqida gapirmoqda.
Amazon yaqin uch yil ichida mamlakatda ikkita yangi logistika markazi ochish va 2000 ish o‘rni yaratishni rejalashtirmoqda. Ombor markazlariga xizmat ko'rsatish uchun Amazon 1500 ga yaqin yuk va tijorat avtomobillari va mingga yaqin yarim tirkamalar sotib olishni rejalashtirmoqda.
Soxta raqobatni yuzaga keltirmaslik va xarajatlarni kamaytirish uchun xaridlar bir nechta lotlarda, keng tanlov orqali amalga oshiriladi. Biroq, Amazonning rasmiy relizlari yo'q va yevropalik mutaxassislar mish-mishlarga izoh berib, parkda magistral traktorlar bo'lmasligini va markali yarim tirkamalar pudratchilarga "tarqatilishini" aytishdi.

Казахстан построит терминал в Китае
Город Сиань, важнейший транспортный узел страны на “Новом шелковом пути”, предоставит Казахстану участок площадью 8 гектар для строительства железнодорожного терминала на территории Сухого порта провинции Шэньси.
По данным статистики, 40 процентов грузов, прибывающих в район, поступают из Казахстана. С другой стороны, на Сиань приходится 30 процентов всего трафика на “Новом шелковом пути” и Казахстан является первой страной транзита поездов на пути из Китая в Европу.
По сравнению с прошлым годом время транзита через Казахстан сократилось вдвое - с 12 дней до 6 дней, а новый хаб сократит это время еще как минимум на день. Это будет возможно за счет перехода на единую цифровую платформу, снижения времени оформления необходимых документов и сокращения очередей на перегрузку.
Эксперты RTL Alliance подчеркивают, что транзит через Казахстан в Европу стал самым выгодным и быстрым путем. После модернизации терминала в Актау транспортировка занимает меньше недели, а маршрут из Китая к Черному морю займет минимум 14 дней.
Латвия строит коридор из Центральной Азии в Скандинавию
Правительство Латвии планирует соединить страны Балтии и Скандинавии с транспортным коридором “Европа-Кавказ-Азия” (ТРАСЕКА) для перевозок грузов из Центральной Азии. В случае успеха будет создан транспортный коридор альтернативный и китайскому “Поясу”, и российскому “Северному пути”.
Основная роль в этой инициативе у железной дороги проекта Rail Baltica. При этом первые перевозки запланированы по автодорогам, Латвийская железная дорога будет использовать любую возможность, чтобы найти новые грузы и создать новые услуги. Кроме того, Латвия планирует новые паромные сообщения из Лиепаи и может рассчитывать на надежные паромные сообщения в Стокгольм из порта Вентспилс.
Еще одно преимущество для балтийских логистических компаний заключается в возможности более активного использования уже существующих маршрутов латвийскими перевозчиками.
Курьерский рекорд
В этом году Государственное почтовое бюро Китая планирует сосредоточиться на обслуживании внутреннего спроса и глубокой интеграции в региональные производственные цепочки, а также создании системы сельской логистики. Это уже дает результаты, к 8 марта объем доставки в курьерском секторе Китая превысил 20 млрд. посылок, что уже является рекордом. Курьерские компании страны достигли этой отметки на 72 дня раньше, чем в 2019 году, до начала эпидемии COVID-19 и пандемийных ограничений.
Данные показывают, что каждый день в сельской местности обрабатывается более 100 млн. посылок, поскольку промышленные товары отправляются в деревни, а сельскохозяйственные продукты отправляются городским домохозяйствам.
Аналитики RTL Alliance подчеркивают, что эти результаты отражают потенциал китайского потребительского рынка, а восстановление экономики набирает темпы. Такой рост постепенно начнет отражаться и на международных цепочках поставок.
Amazon оптимизирует свою деятельность в Европе
При том, что в конце февраля Amazon закрыл крупный логистический центр Brieselang в Германии, который функционировал с 2013 года, аналитики говорят о развертывании американской компании стратегии рационализации и прямого управления транспортом.
В ближайшие три года Amazon планирует открыть два новых логистических центра в стране, создав 2 тысячи рабочих мест. Для обслуживания складских хабов Amazon планирует приобрести порядка полутора тысяч грузовых тягачей и коммерческих автомобилей и около тысячи полуприцепов.
Закупки будут производиться несколькими лотами, широким тендером, чтобы не создавать ложной конкуренции и снизить расходы. Впрочем, официальных релизов от Amazon нет, а европейские эксперты, комментируя слухи, говорят, что магистральных тягачей во флоте не будет, а брендированные полуприцепы “раздадут” подрядчикам.