RTL ekspert blogi #40
Xitoy nafaqat temir yo'l, dengiz va avtomobil yuk tashishlarini, balki aviatsiyani ham rivojlantirishga muvaffaq bo'ldi - eng tez va eng aniq.
Yanvar oyida Xitoyning Suparna Airlines aviakompaniyasi sharqiy Xitoyning Nantong shahrini Germaniyaning Leyptsig bilan bog'laydigan yangi rejali yuk havo yo'nalishini ishga tushirdi.
Kecha Suparna Airlines aviakompaniyasining Boeing 747 yuk samolyoti Nantong Xingdong xalqaro aeroportiga qo‘ndi va bu yangi yo‘nalish bo‘yicha birinchi bor-qaytish parvozini yakunladi.
Bu Nantongdan muntazam qit'alararo yuk havo yo'nalishi. Reyslar haftasiga 1-2 marta amalga oshiriladi. Aviakompaniya maʼlumotlariga koʻra, bir bor-qaytish davomida yuk tashuvchi samolyot qiymati 4 million dollardan ortiq boʻlgan 115 tonna yuk tashdi.
Qozog‘iston va O‘zbekiston qo‘shma tashqi savdo kompaniyasi tuzdilar
Qozogʻiston va Oʻzbekiston oʻrtasidagi oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish maqsadida “UzKazTrade” tashqi savdo kompaniyasi tashkil etildi. Eksport-import korxonasining ta'sischilari QazTrade Savdo siyosatini rivojlantirish markazi va UzTrade kompaniyasi edi.
Tashqi savdo kompaniyasining faoliyati ikki mamlakat yirik korxonalari mahsulotlari bozorini o‘rganish va raqobatbardosh tahlilini o‘tkazish, o‘zaro savdo jarayonlarini optimallashtirish va muvofiqlashtirish, logistika ta’minotini osonlashtirish, ishlab chiqarilgan butlovchi qismlar, xomashyo va materiallar almashinuviga yo‘naltiriladi. O‘zbekiston va Qozog‘iston uchinchi davlatlar importini almashtiradi.
2022-yil oxirida Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 5 milliard dollarga yetdi. Qo'shma Shtatlar, o'tgan yilga nisbatan 29,8% ga ko'p.
Konteyner kemalari ishlamaydi, tariflar tushadi
2023 yil fevral oyida 1,067 million 20 futlik konteynerlarni tashishga qodir bo'lgan global konteyner parkining taxminan 4,1 foizi ishlamay qoldi. Bu bir yil oldingiga nisbatan ikki baravar ko‘p va 2022-yil dekabr oyidagi ko‘rsatkichga yaqin.Ko‘pchilik kemalar Xitoy portlarida to‘plangan.
Konteyner kemalari uchun spot yuk stavkalari ikki yil ichida eng past darajaga tushdi, jadvallar osonlashdi va egalari texnik xizmat ko'rsatishmoqda. Bloomberg ta'kidlaganidek, foydalanilmayotgan flotning katta qismi Xitoydan tashqari Indoneziya va Malayziyada Singapur konteyner markazi yaqinida, asosiy savdo yo'llariga yaqin joylashgan.
Bungacha bunday ko'p sonli kemalar 2020 yilning birinchi yarmida, butun dunyo bo'ylab kovid cheklovlari e'lon qilinganida ishlamay qolgan edi.
RTL Alliance tahlilchilarining fikriga ko'ra, egalari bo'sh ambarlari bo'lgan kemalarni talab tezda tiklanishiga ishonadigan joylar yaqinida joylashtirishadi. Bundan tashqari, port to'lovlari sezilarli darajada yuqori bo'lgan Singapur yaqinida emas, balki Xitoyning portlarida langar qilish arzonroq.

Экспертный блог RTL #40
Китай успевает развивать не только железнодорожные, морские и автомобильные грузоперевозки, но и авиационные - самые быстрые и точные.
В январе китайская авиакомпания Suparna Airlines запустила новый регулярный грузовой авиамаршрут, который связал восточно-китайский город Наньтун  с Лейпцигом в Германии.
Грузовой самолет Boeing 747 авиакомпании Suparna Airlines приземлился накануне в наньтунском международном аэропорту "Синдун", что ознаменовало завершение первого рейса, выполненного в обе стороны по новому маршруту.
Это регулярный межконтинентальный грузовой авиамаршрут из Наньтуна. Рейсы выполняются 1-2 раза в неделю. Как сообщили в авиакомпании, во время одного перелета туда и обратно грузовое авиасудно перевезло 115 тонн товаров на сумму более  4 млн долларов США.
Казахстан и Узбекистан создали совместную внешнеторговую компанию
Для увеличения взаимного товарооборота между Казахстаном и Узбекистаном создана внешнеторговая компания "УзКазТрейд". Учредителями экспортно-импортного предприятия выступили Центр развития торговой политики QazTrade и компания "УзТрейд".
Деятельность внешнеторговой компании будет направлена на проведение исследований рынка и конкурентного анализа продукции крупных предприятий двух стран, оптимизации и координации процессов взаимной торговли, содействие логистике, обмену комплектующих, сырья и материалов, произведенных в Узбекистане и Казахстане для замещения импорта из третьих стран.
По итогам 2022 г. товарооборот между Казахстаном и Узбекистаном достиг 5 млрд дол. США, что на 29,8% выше показателя предыдущего года.
Контейнеровозы простаивают, ставки падают
В феврале 2023 года приблизительно 4,1% мирового контейнерного флота, способного перевозить 1 067 млн 20-футовых контейнеров простаивало. Это вдвое больше, чем год назад, и близко к декабрьскому показателю 2022. Большинство судов скопилось у китайских портов.
Cпотовые ставки фрахта контейнеровозов упали до самого низкого за последние два года уровня, графики стали менее напряженными и владельцы успевают провести их техобслуживание. Как отмечает Bloomberg, большая часть неиспользуемого флота сосредоточилась помимо Китая, в Индонезии и Малайзии рядом с сингапурским контейнерным хабом, недалеко от основных торговых путей.
До этого такое большое количество судов простаивало лишь в первой половине 2020 года, когда по всему миру объявили о ковидных ограничениях.
Аналити RTL Alliance полагают, что владельцы размещают суда с пустыми трюмами вблизи тех мест, где, по их мнению, потенциально быстрее всего восстановится спрос. Вдобавок, бросить якорь дешевле в портах Китая, а не рядом с Сингапуром, где портовые сборы заметно выше.
Турция тормозит санкционные грузы
Турецкая таможенная система безо всякого предупреждения стала блокировать оформление грузов прежде всего нетурецкого происхождения. Как подчеркивают участники рынка, такой шаг стал полной неожиданностью.
Логистам в срочном порядке приходится искать альтернативные маршруты, что серьезно осложняется последствиями недавнего разрушительного землетрясения.
Экспертам RTL Alliance Удалось выяснить, что задержки вызваны частью из-за включения турецкой таможенной системы в европейскую, что потребовало серьезное вмешательство в сеть и некоторые сбои. С другой стороны, санкционные товары теперь действительно не смогут идти транзитом через Турцию.