RTL ekspert blogi #39
Turkmanboshi dengiz porti dunyoning “yashil portlari” ro‘yxatiga kiritiladi. Port Niderlandiya Qirolligining EcoPortSLC rasmiy veb-saytida 2022-yilning noyabr oyida ro‘yxatdan o‘tgan va xalqaro EcoPort sertifikatini olish uchun birinchi bosqich – O‘z-o‘zini diagnostika usulidan muvaffaqiyatli o‘tgan.
Kaspiy dengizi ekologiyasini saqlash maqsadida har bir port terminalida biotozalash uskunalari o‘rnatildi. Bu, shuningdek, muvofiqlikni tasdiqlovchi hujjatli dalillar, jumladan, atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida amalga oshirilayotgan tadbirlar toʻgʻrisidagi dolzarb maʼlumotlar, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish boʻyicha yoʻriqnomalar va tegishli hujjatlarni xalqaro talablarga muvofiq rasmiylashtirish. Hozirda Turkmanboshi xalqaro dengiz portida xalqaro EcoPort sertifikati uchun zarur bo‘lgan PERS ning 2-bosqichiga o‘tish bo‘yicha zarur ishlar olib borilmoqda.
Turkmanboshi xalqaro dengiz porti 2018 yilning may oyida foydalanishga topshirilgan edi. Kompleks tarkibiga parom, yoʻlovchi va konteyner terminallari, kemasozlik va kema taʼmirlash zavodlari kiradi.
Xitoy TIR karnetini yangilaydi
Carnet TIR tizimi - TIR karnetlari (Xalqaro avtomobil transporti o'tish yo'li) 2020 yildan beri mamlakatda ishlamayapti. Fevral oyi oxirida Xitoy TIR xalqaro tranzit tizimi orqali avtomobil yuk tashishlarini roʻyxatdan oʻtkazish tartibini tikladi.
Bir hafta oldin Qirg‘izistondan TIR tizimi bo‘yicha chiqarilgan beshta yuk mashinasi bozorlar uchun tovarlar bilan Xitoyning Qashg‘ar shahridan jo‘nab ketgan edi.
BMTning tegishli konventsiyasini imzolagan tranzit mamlakatlar hududida bojxona to‘lovlarini to‘lash kafolatini ta’minlovchi Carnet TIR tizimi Xitoyda faqat 2018-yilda ishga tushirilgan. Biroq, 2 yildan so'ng, pandemiya tufayli, avtomobilda yuk tashishda jiddiy cheklovlar mavjud bo'lganida, dastur qisqartirishga majbur bo'ldi.
RTL Alliance tahlilchilarining ishonchi komilki, Carnet TIR emissiyasi qayta tiklanishi nafaqat avtomobil transportiga xalqaro yuk tashishda ustuvorlik berishi, balki ikki baravar yuk aylanmasini ham berishi mumkin, ayniqsa temir yo‘l transporti rivojlanmagan hududlarda.
Qozog‘iston va O‘zbekiston sanoat kooperatsiyasi markazini yaratishni tezlashtiradi
O‘zbekiston va Qozog‘iston “Atameken” va “Guliston” nazorat-o‘tkazish punktlari hududida “Markaziy Osiyo” sanoat kooperatsiyasi xalqaro markazini tashkil etishni jadallashtirish niyatida. Bu “Shimol-Janub” Markaziy Osiyo iqtisodiy koridorining asosiy platformasi bo‘ladi.
Qozogʻiston uchun ushbu yoʻlak Hindiston yoʻnalishida – jahonning eng yirik isteʼmol bozori, shu jumladan Qozogʻiston tovarlari va xizmatlari, shuningdek, shimoliy mamlakatlar yoʻnalishi boʻyicha transportni rivojlantirishning asosiy yoʻnalishlaridan biri hisoblanadi. Bu haqda O‘zbekiston-Qozog‘iston hududlararo biznes-forumida ma’lum qilindi.
Yig‘ilishda, shuningdek, o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni tizimli yetkazib berish bo‘yicha qo‘shma tashqi savdo kompaniyasini tashkil etish konsepsiyasi ham tasdiqlandi.
RTL Alliance ekspertlarining taʼkidlashicha, Markaziy Osiyo mintaqasi jadal oʻsishni boshdan kechirmoqda va logistika va investitsiyalar nuqtai nazaridan eng istiqbolli mintaqalardan biri hisoblanadi. Ayni paytda O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida sanoat kooperatsiyasi yo‘nalishida 2,1 milliard AQSH dollariga teng 42 loyiha ustida ish olib borilmoqda.
Shimoliy Xitoydan Yevropaga birinchi poyezd
O'tgan shanba kuni Xitoy-Yevropa xalqaro temir yo'l yuk tashish doirasida birinchi yuk poyezdi Xebey provinsiyasi Langfang shahridan Yevropaga jo'nab ketdi.
55 konteynerli ushbu yuk poyezdi yo‘lda 7800 km masofani bosib o‘tadi. U Xitoy shimolidagi Ichki Mo‘g‘uliston avtonom viloyatidagi Eren Hot nazorat-o‘tkazish punkti orqali Xitoy hududini tark etadi va 12 kun ichida Mo‘g‘ulistonni tark etadi.
Umumiy qiymati qariyb 3 million AQSH dollari boʻlgan tashilgan yuklar, asosan, Langfang shahridagi mahalliy korxonalar va qoʻshni tumanlardan import-eksport qiluvchi kompaniyalar tomonidan ishlab chiqarilgan yengil sanoat mahsulotlari, oziq-ovqat, kiyim-kechak va kundalik tovarlardan iborat.
Langfang shahridan Xitoy-Yevropa xalqaro yuk tashish yo'nalishining foydalanishga topshirilishi Pekin-Tyanszin-Xebey mintaqasining muvofiqlashtirilgan rivojlanishini yanada rag'batlantirish va uning "Kemer va yo'l" qurilishiga integratsiyalashuvi uchun muhim ahamiyatga ega, dedi shahar taraqqiyot va islohot qo'mitasi.

Экспертный блог RTL #39
Морской порт Туркменбаши включат в список “Зеленых портов” мира. Порт был зарегистрирован на официальном сайте EcoPortSLC Королевства Нидерландов еще в ноябре 2022 года и успешно прошел первый этап – Метод самодиагностики – для получения международного сертификата EcoPort.
Для сохранения экологии Каспийского моря в каждом терминале порта установлено био очистительное оборудование. Это, а также документальное подтверждение соответствия, включающее актуальную информацию о деятельности, осуществляемой в области охраны окружающей среды, инструкции по рациональному природопользованию и оформление соответствующих документов в соответствии с международными требованиями входят в первый этап. Сейчас Туркменбашинский международный морской порт проводит необходимые работы для перехода на второй этап PERS, который нужен для международного сертификата EcoPort.
Международный морской порт Туркменбаши введён в строй в мае 2018 года. В составе комплекса — паромный, пассажирский и контейнерный терминалы, судостроительный и судоремонтный заводы.
Китай возобновляет действие Carnet TIR
Система Carnet TIR - Книжек МДП (Пропуск Международный дорожных перевозок) не работала в стране с 2020 года. В конце февраля Китай возобновил процедуру оформления грузовых автомобильных перевозок по системе международного транзита МДП.
Неделю назад пять грузовиков из Кыргызстана, оформленные по системе МДП, с товарами для маркетплейсов уже выехали из китайского города Кашгар.
Систему Carnet TIR, которая предусматривает гарантию уплаты таможенных платежей на территории стран транзита, подписавших соответствующую Конвенцию ООН, в Китае запустили лишь в 2018 году. Однако, спустя 2 года программу вынуждены были свернуть, из-за пандемии, когда действовали жесткие ограничения на автомобильные грузоперевозки.
Аналитики RTL Alliance убеждены, что возобновление выдачи Carnet TIR может не только дать автотранспорту приоритет в международных грузоперевозках, но и удвоить грузооборот, особенно в районах, где железнодорожный транспорт не развит.
Казахстан и Узбекистан ускорят создание центра промышленной кооперации
Узбекистан и Казахстан намерены ускорить создание Международного центра промышленной кооперации “Центральная Азия” в районе пунктов пропуска Атамекен и Гулистан. Он будет ключевой площадкой центральноазиатского экономического коридора Север – Юг.
Данный коридор для Казахстана является одним из ключевых направлений в развитии перевозок в направлении Индии – крупнейшего в мире потребительского рынка, в том числе для казахстанских товаров и услуг, а также в направлении стран Северной Европы. Об этом сообщено во время Узбекско-Казахстанского межрегионального бизнес-форума.
На встрече стороны также утвердили концепцию по организации совместной внешнеторговой компании для системных поставок замещаемой продукции.
Эксперты RTL Alliance подчеркивают, что Центрально-Азиатский регион переживает бурный рост и является одним из наиболее перспективных как с точки зрения логистики, так и для инвестирования. Уже сейчас Узбекистан и Казахстан работают над 42 проектами в сфере промышленной кооперации на 2,1 млрд долларов США.
Первый поезд в Европу из Северного Китая
В прошедшую субботу из города Ланфан провинции Хэбэй отправился в Европу первый грузовой поезд в рамках международных ж/д грузоперевозок Китай-Европа.
Этот грузовой поезд с 55  контейнерами преодолеет 7 800 км на пути. Он покинет территорию Китая через контрольно-пропускной пункт Эрэн-Хото в автономном районе Внутренняя Монголия на севере Китая и покинет Монголию через 12 дней.
Перевозимые товары общей стоимостью почти 3 млн долларов США включают в себя, в основном, продукцию легкой промышленности, продукты питания, одежду и товары повседневного спроса, изготовленные местными компаниями города Ланфан и импортно-экспортными компаниями соседних районов.
Введение в эксплуатацию международного маршрута грузоперевозок Китай-Европа из города Ланфан имеет важное значение для дальнейшего содействия скоординированному развитию региона Пекин-Тяньцзинь-Хэбэй и его интеграции в строительство "Пояса и пути", сообщили в городском комитете по делам развития и реформ.