RTL ekspert blogi #32
Qozog'iston Moliya vazirligining Davlat daromad qo'mitasi 2023 yil yanvar oyining birinchi o'n yilligidan boshlab Xitoy tomoni chegaraning Qozoq-Xitoy bo'limidagi cheklov va karantin choralarini olib tashlashini ma'lum qiladi.
Chegaradan o'tish tartibi to'liq va bir vaqtning o'zida pandemiyadan oldingi formatga bitta istisno bilan qaytariladi. Ham yo'lovchi tashish, ham yuk avtomobillari haydovchilari, vizalardan tashqari, PCR testlarini o'tkazishlari talab etiladi va ularning transport vositalari xalqaro standartlarga, shu jumladan atrof-muhit talablariga javob berishi kerak.
Bu, oxirgi talab, pandemiya davrida ko'p narsalarni xitoy tomonining qat'iy talablariga muvofiq qayta jihozlash va endi yana ushbu doiradan o'tishga to'g'ri kelgan tashuvchilar o'rtasida qizg'in muhokamaga sabab bo'ldi.
Yevropa Xitoy kamari va yo'lining alternativlarini izlamoqda
Yangi Ipak yoʻli deb ataluvchi Xitoyning belbogʻi va yoʻl megaproyektori Osiyo va Gʻarbiy Yevropa oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri bogʻlanishni oʻrnatadi. Koridorni tashkil etish va uni targ'ib qilish xarajatlarining asosiy qismini ko'targan Xitoy hukumati Yevrosiyo va Yevropa davlatlarini loyiha ularga faqat foyda keltirishiga ishontiradi.
Yevropa siyosatchilari va tadbirkorlari bu tashabbusga juda ehtiyotkorlik bilan munosabat bildirishadi, davom etish va haqiqiy natijalarni kutishadi. Bundan tashqari, ular yangi "Ipak yo'li" yotadigan davlatlar tomonidan loyihani milliy qo'llab-quvvatlash to'g'risida konsensusga ega emaslar ...
Natijada, EU Global parvoz deb nomlangan o'zining transport infratuzilmasi tashabbusi g'oyasi tug'ildi. Ta'kidlash joizki, ushbu loyiha xitoyliklarga alternativaga aylanishi yoki uni to'ldirishi kerak. Global Gateway 300 milliard yevroga tushadi, uni 2027 yilga qadar mablagʻ bilan taʼminlasa boʻladi. Loyihani AQSh va Buyuk Britaniya qo'llab-quvvatladi.
Shu bilan birga, Xitoyni "qarz tuzuk siyosati" va moliyalashtirishda shaffoflik yoʻqlikda ayblashmoqda. Shu bilan birga, "Kamar va yo'l" taxminan bir trillion dollarga tushadi va pul, Yevropadan farqli o'laroq, xitoyliklar uchun allaqachon topilgan. Biroq, Yevropadagi qiyin vaziyat va Xitoyda Covid cheklovlari ikkala tashabbusga ham to'siq qo'ydi.
RTL Alliance kompaniyasi tahlilchilari  xitoy va Yevropa tomonidan ishlab chiqilgan kabi loyihalar bir-biriga teng raqobatlashishi va to'ldirishi mumkinligini qayd etishadi. Taxmin qilish mumkinki, haqiqiy yuk tashish bo'yicha har ikki holatda ham bu eng yaxshisini aytadi, boshqaruvni soddalashtiradi va shartnomalarning yakuniy narxini kamaytiradi.
Shanxay porti yana yetakchilik qildi
Yigirma metrlik ekvivalentda (TEU) 47,3 million konteyner aylanmasiga ega Shanxay porti ketma-ket 13-yil davomida 2022 yilda dunyodagi eng gavjum konteyner portiga aylandi.  Va bu pandemiya va sanoat muammolariga qaramay. Buni port operatorining chop etilgan ma'lumotlari isbotlab turibdi.
Shanxay xalqaro yuk markazi rasmiylarining so'zlariga ko'ra, bu Xitoy va boshqa mamlakatlarda Covid cheklovlari bekor qilinganidan keyin amalga oshirilgan barcha jarayonlarning misli ko'rilmagan darajada kuchayishi tufayli amalga oshirildi. Masalan, 2022 yilning ikkinchi choragida portning oyiga konteyner aylanmasi 4,3 million TEU yuk teuga yetdi, bu ham rekord ko'rsatkichdir.
Nima bo'lishidan qat'iy nazar EURO 7
Yevropa Komissiyasi iqtisodiy inqirozga va elektromobillar va yuk mashinalari ishlab chiqaruvchilarining qarshiligiga eʼtibor qaratmay, 2027 yilda rejalashtirilganidek, atrof-muhit standartlari EURO 7 joriy etilishini taʼkidlashda davom etmoqda.
Komissiyaning rasmiy vakili o'zining so'nggi bayonotida Evro 7 uchun taklif etilayotgan atrof-muhit standartlariga allaqachon amalga oshirilgan texnologiyalar va yangilangan uskunalar yordamida erishish kerakligini va erishish mumkinligini ta'kidladi. To'p, deydi ular, avtoulovlar tomonida. Ular: "Biz asosan CO2 chiqindilari nolga teng bo'lgan yuk mashinalari va avtobuslar ishlab chiqarishga e'tibor qaratishimiz, jarayonni kechiktirish uchun sabablarni qidirmasligimiz kerak".
Yevropa Komissiyasi rasmiylari Evro 7 Yevropa Ittifoqining iqlim maqsadlarini shakllantirishga qo'shgan eng muhim hissasi, bunga faqat Evro 6 standartlariga mos keladigan yuk mashinalari bilan erishib bo'lmaydi, deb ishontiradilar. Yangi standartlarga oʻtish bilan 2035 yilga kelib chiqindilar faqat Evro 6 yuk mashinalari harakatlanishda davom etganidan 56% past boʻladi. Bundan tashqari, Evro 7 tirnoq va freym padlarini kiyish uchun birinchi marta limit qiymatlarini ta'minlaydi.
RTL Alliance mutaxassislari yangi avtomobillar uchun yangi normalar joriy etilishini va mavjud flotga taalluqli emasligini ta'kidlashadi, garchi juda eski yuk mashinalarining Yevropaga kirishiga cheklov, albatta, og'irlashadi.

Экспертный блог RTL #32
Комитет государственных доходов Минфина Казахстана сообщает, что с первой декады января 2023 года китайская сторона снимает ограничительные и карантинные меры на казахстанско-китайском участке границы.
Порядок прохождения границы будет полностью и единовременно возвращен в допандемийный формат за одним исключением. Водители и пассажирского транспорта, и грузовиков кроме виз обязаны иметь тесты ПЦР, а также их транспортные средства должны соответствовать международным стандартам, в том числе экологическим.
Это, последнее требование, вызвало бурное обсуждение у перевозчиков, которые и без того изрядно потратились во время пандемии, переоснащая технику в соответствии с жесткими требованиями китайской стороны, а теперь вынуждены пройти этот круг заново.
Европа ищет альтернативы китайскому “Поясу и пути”
Мегапроект Китая “Пояс и путь”, который называют новым Шелковым путем, устанавливает прямую связь Азии и западной Европы. Китайское правительство, которое несет большую часть расходов на организацию коридора и на его продвижение, убеждает евразийские и европейские страны в том, что проект принесет им лишь пользу.
Европейские политики и бизнесмены реагируют на инициативу достаточно осторожно, ожидая продолжения и реальных результатов. Кроме того, у них нет консенсуса в отношении национальной поддержки проекта государствами, где проляжет новый “Шелковый Путь” ...
В результате в ЕС родился замысел собственной транспортной инфраструктурой инициативы, которую назвали Глобальный шлюз. По идее этот проект должен стать либо альтернативой китайскому, или дополнить его. Global Gateway будет стоить 300 миллиардов евро, которые могут быть освоены к 2027 году. Проект поддержали США и Великобритания.
Китай при этом обвиняют в “политике долговой ловушки” и отсутствие прозрачности финансирования и отчетности по трафику. Стоит, при этом, “Пояс и путь” примерно триллион долларов и деньги, в отличие от европейского на китайский уже найдены. Впрочем, сложная ситуация в Европе и ковидные ограничения в Китае затормозили обе инициативы.
Аналитики RTL Alliance замечают, что проекты подобные тем, что развивает Китай и предлагает Европа могут в равной степени конкурировать и дополнять другу друга. Можно предположить, что в обоих случаях на собственно грузоперевозки это скажется наилучшим образом, упростив администрирование и снизив итоговую стоимость контрактов.
Шанхайский порт вновь лидирует
Шанхайский порт с оборотом 47,3 млн контейнеров в двадцатифутовом эквиваленте /TEU/ стал в 2022 году самым загруженным контейнерным портом в мире 13-й год подряд.  И это несмотря на пандемию и сложности в отрасли. Об этом свидетельствуют обнародованные данные портового оператора.
По заявлению официальных лиц Шанхайского международного судоходного центра это стало возможно благодаря беспрецедентной интенсификации всех процессов, предпринятых сразу после отмены ковидных ограничений в Китае и других странах. Скажем, во втором квартале 2022 года контейнерный оборот порта в месяц достигал 4,3 млн TEU груза, что также является рекордным показателем.
ЕВРО 7 несмотря ни на что
Европейская комиссия продолжает настаивать на введение экологических норм EURO 7, как и планировалось в 2027, не обращая внимание на экономический спад и противодействие производителей электромобилей и грузовиков.
Официальный представитель комиссии подчеркнул в своем недавнем заявлении, что экологические стандарты, предложенные для Euro 7, должны и могут быть достигнуты с помощью уже внедренных технологий и актуального оборудовании, а мяч, мол, на стороне автопроизводителей, которые: “Должны сосредоточиться в первую очередь на выпуске грузовиков и автобусов с нулевым выбросом CO2, а не искать поводы затянуть процесс".
Чиновники Еврокомиссии уверяют, что Euro 7 является важнейшим вкладом в формировании климатических целей Евросоюза, которые невозможно достичь только с грузовиками, соответствующими нормам Euro 6. При переходе на новые стандарты, выбросы к 2035 году будут на 56% ниже, чем если бы продолжали движение только грузовики стандарта Euro 6. Кроме того, Euro 7 впервые предусматривает предельные значения износа шин и тормозных колодок.
Эксперты RTL Alliance подчеркивают, что новые нормы будут введены для новых автомобилей и не распространяются на уже существующий флот, хотя, ограничение на въезд в Европу совсем уж старых грузовиков наверняка станут жестче.