RTL ekspert blogi #30
Seshanba kuni Xitoyning Guansi-Chjuan avtonom rayoni poytaxti Nanning shahrida boʻlib oʻtgan ASEAN forumida qabul qilingan hujjatga koʻra, Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari assotsiatsiyasi (ASEAN) davlatlari yangi xalqaro quruqlik-dengiz savdo yoʻlagini rivojlantirish maqsadida multimodal transport sohasida hamkorlikni chuqurlashtirmoqda. .
Logistika sohasidagi kompaniya va muassasalar vakillari, jumladan Beibu Gulf Port Group, China COSCO Shipping Corporation Limited, Guangxi Airport Group, Xitoy Logistik xaridlar federatsiyasi va Rejalashtirish instituti o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladilar va ASEAN Multimodal transport alyansini amalda tashkil yetishdi.
Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari uyushmasi 1967 yil 8 avgustda Bangkokda tashkil etilgan. Dastlab u Indoneziya, Malayziya, Singapur, Tailand va Filippinni o'z ichiga olgan. ASEANning hozirgi aholisi 665,17 million kishini tashkil etadi, jami YaIM 3,08 trillion dollarni tashkil qiladi.
O‘zbekiston eksportchilarga yangi imtiyozlar bermoqda
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev farmoni imzoladi, unga ko‘ra eksportchilarga logistikani rivojlantirish uchun yangi imtiyozlar beriladi.
Yaxshi moliyaviy tarixga ega bo‘lgan tadbirkorlik subyektlariga eksportni rivojlantirishga yo‘naltirilgan investisiyalarga mutanosib ravishda qo‘shimcha kreditlar ajratiladi. Jumladan, 2024-yil 1-yanvargacha bo‘lgan muddatda gazlama va trikotaj mahsulotlari eksport qilishda transport xarajatlarining 70 foizini qoplash uchun davlat tomonidan subsidiyalar ajratiladi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston Prezidenti yaqinda oʻz murojaati chogʻida toʻqqiz bosqichdan iborat boʻlgan mahsulotlarni eksport qilish boʻyicha amaldagi bojxona rasmiylashtiruvi tartibi uch barobarga qisqartirilishini aytgan edi. Amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida 2023-yilda eksport hajmi 23 milliard dollardan oshishi kutilmoqda.
RTL Alliance ekspertlari O‘zbekistonda so‘nggi bir necha yil ichida amalga oshirilgan iqtisodiy islohotlar mamlakatda biznes rivojiga qanday ijobiy ta’sir ko‘rsatayotganini va xususiy sektorga sarmoya kiritish, uning jadal o‘sishiga qanday hissa qo‘shayotganini ta’kidlamoqda. Taxmin qilish mumkinki, innovatsiyalar yaqin kelajakda logistika sohasiga ham ta'sir qiladi, chunki eng yaxshi samaraga erishish uchun barcha sohalar sinxron ishlashi kerak.
Qozog'iston yuk oqimlarini qayta taqsimlaydi
Qozog‘iston qo‘shni davlatlarning istiqbolli kompaniyalarini jalb qilib, yangi muqobil eksport yo‘nalishlarini qurmoqda. Asosiy vazifa - xalqaro standartlarga javob beradigan logistika sifati.
2022 yilda yuk tashishning deyarli yarmi uchta hududga to‘g‘ri keldi: Qarag‘anda, Abay va Qo‘stanay. Umuman olganda, yuk tashish hajmi qariyb 900 million tonnani tashkil etdi.
Yuk tashishning asosiy ulushi avtomobil transportiga to'g'ri keladi - 81,4%. To'g'ri, bu erda hajmlarning pasayishi biroz ko'proq - o'tgan yilga nisbatan 3,7% ga. Bu, jumladan, transport oqimlarini qayta taqsimlash bilan bog'liq. Shu bilan birga, dengiz orqali tashish 28,2 foizga o'sdi, bu Kaspiy dengizi portlari orqali muqobil yo'nalishlarning rivojlanishi bilan yana mumkin bo'ldi. Va faqat temir yo'l transporti ko'rsatkichlari taxminan bir xil darajada qoldi - bu yiliga 340,4 million tonna.
Yuk tashish daromadi kutilganidek 16,3% ga oshdi. Shu bilan birga, avtomobil transporti toifasida daromadlarning o'sishi o'rtacha ko'rsatkichdan sezilarli darajada yuqori bo'ldi - o'tgan yilning shu davriga nisbatan 59 foizni tashkil etdi. Biroq, daromadlarning ta'sirchan o'sishiga va avtomobil transporti orqali tashiladigan yuklar hajmi bo'yicha yetakchilikka qaramasdan, quvur va temir yo'l transporti qiymat jihatidan eng foydali segmentlar bo'ldi. Bu shuni ko'rsatadiki, avtomobil transporti logistikani tashkil etishning eng iqtisodiy usuli bo'lib qolmoqda.
Xitoy davlat darajasida logistika bilan shug'ullanadi
Xitoy 2025 yilgacha bo'lgan davr uchun mintaqaviy va xalqaro logistikani rivojlantirish milliy rejasini e'lon qildi. Xitoy Xalq Respublikasi Davlat kengashi mamlakatda raqamli texnologiyalar, sun’iy intellektga asoslangan zamonaviy logistika tizimini yaratish va transport tuzilmasini kengaytirishni asosiy maqsad sifatida ko‘rmoqda.
Hujjatda ishlab chiqarish va yetkazib berish zanjirlarining egiluvchanligini oshirish, yuklarni tashish xarajatlarini kamaytirish zarurligi ta’kidlangan. Buning uchun qo‘shimcha transport uzellari quriladi, xalqaro va ichki yo‘nalishlar rivojlantiriladi, logistika xizmatlari yaxshilanadi.
Zamonaviy logistika tizimi, xitoylik mutaxassislarning fikriga ko'ra, samarali va shuning uchun "aqlli" bo'lishi kerak. Qabul qilingan hujjatda sanoat korxonalarini avtomatlashtirish, logistika boshqaruvida raqamli vositalardan foydalanish muhimligi ta’kidlangan.
RTL Alliance tahlilchilari bu reja o'z vaqtida paydo bo'lganiga aminlar. Albatta, Xitoy iqtisodiyotining korona-inqiroz davrida to'xtatilgandan so'ng yutug'i o'zgarishlarga zudlik bilan va adekvat javob berishni talab qiladi, ko'plab jarayonlarni, ayniqsa transport sohasida endi raqamli komponentsiz tasavvur qilib bo'lmaydi, lekin yangi texnologiyalarni joriy etish. uzoq vaqt moslashishni talab qiladi va bu erda boshqa davlatlar bilan hamkorlik qilish muhimroqdir.

Экспертный блог RTL #30
Страны Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (ASEAN) углубляют сотрудничество в области мультимодальных перевозок для развития нового международного сухопутно-морского торгового коридора, говорится в документе, принятом на форуме АСЕАН, который прошел во вторник в Наньнине, столице Гуанси-Чжуанского автономного района Китая.
Представители компаний и учреждений в сфере логистики, в том числе Beibu Gulf Port Group, China COSCO Shipping Corporation Limited, Guangxi Airport Group, Китайская федерация логистических закупок и института планирования подписали меморандум о взаимопонимании и фактическом создании Мультимодального Транспортный Альянса АСЕАН.
Ассоциация государств Юго-Восточной Азии образована 8 августа 1967 года в Бангкоке. Первоначально в нее вошли Индонезия, Малайзия, Сингапур, Таиланд, Филиппины. В настоящее время численность населения АСЕАН оценивается в 665,17 миллиона человек, совокупный ВВП в 3,08 триллиона долларов.
В Узбекистане предоставляют новые льготы для экспортеров
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев подписал указ, в рамках которого экспортерам будут предоставлены новые льготы на развитие логистики.
Субъектам предпринимательства с хорошей финансовой историей будут выделяться дополнительные кредиты пропорционально вложениям в развитие экспорта. В частности, на срок до 1 января 2024 года при экспорте продукции из тканей и трикотажного полотна государство будет предоставлять субсидии для компенсации 70 процентов расходов по транспортировке.
Напомним, что в ходе своего недавнего послания президент Узбекистана заявил, что в три раза будет сокращена действующая сейчас процедура таможенного оформления при экспорте продукции, которая состоит из девяти этапов. По итогам принятых мер предполагается, что объем экспорта в 2023 году превысит 23 млрд долларов.
Эксперты RTL Alliance отметили, как экономические реформы Узбекистана последних нескольких лет благоприятно влияют на развитие бизнеса в стране и способствуют инвестированию в частный сектор, в его стремительный рост. Можно полагать, что логистическую сферу также коснутся нововведения в ближайшее время, потому как для достижения наилучшего эффекта все сферы должны работать синхронно.
Казахстан перераспределяет потоки грузоперевозок
Казахстан выстраивает новые альтернативные маршруты экспорта, привлекает перспективные компании из соседних стран. Главной же задачей остается качество логистики, которое должно соответствовать мировым стандартам.
В 2022 году почти половина грузоперевозок пришлась на три области: Карагандинскую, Абайскую и Костанайскую. В совокупности объем составил порядка 900 миллионов тон груза.
Львиная доля перевозок приходится на автомобильный транспорт – 81,4% . Правда, и падение объемов здесь чуть больше – на 3,7% по сравнению с показателями прошлого года. Это связано, в том числе с перераспределением транспортных потоков. Одновременно на 28,2% выросли перевозки морским транспортом – что опять-таки стало возможным с развитием альтернативных маршрутов через порты Каспийского моря. И только показатели железнодорожного транспорта сохранились примерно на том же уровне - это 340,4 млн тонн за год.
Доходы от грузоперевозок ожидаемо увеличились на 16,3% за год. При этом в категории автомобильного транспорта рост доходов существенно выше среднего – он составил 59% год к году. Однако несмотря на впечатляющий рост доходов и лидерство по объемам перевезенных грузов автомобильным транспортом, в стоимостном выражении наиболее доходными сегментами оказались трубопроводный и железнодорожный транспорт. Это говорит о том, что автомобильные перевозки остаются наиболее экономичным способом организации логистики.
Китай взялся за логистику на государственном уровне
В Китае опубликован государственный план развития региональной и международной логистики на период до 2025 года. Главной целью Госсовет КНР видит создание современной логистической системы в стране на основе цифровых технологий, искусственного интеллекта и расширения транспортной структуры.
В документе подчеркивается необходимость повысить эластичность цепочек производства и поставок, снизить издержки на транспортировку грузов. Для этого будут строиться дополнительные транспортные узлы, развиваться международные и внутренние маршруты, совершенствоваться логистические услуги.
Современная логистическая система, по мнению китайских экспертов, должна быть эффективной, а значит, «умной». Принятый документ особо подчеркивает значимость автоматизации предприятий отрасли, важности использования цифровых инструментов для управления логистикой.
Аналитики RTL Alliance уверены, что этот план появился вовремя. Безусловно, прорыв экономики Китая после сдерживания в коронокризисный период требует мгновенного и адекватного реагирования на изменения, многие процессы, тем более в транспортной сфере, уже не мыслимы без цифровой составляющей, однако внедрение новых технологий требует длительного периода адаптации, а здесь уже важнее кооперация с другими странами.