RTL ekspert blogi #64
Belarus va Rossiya uchinchi davlatlarga yuk tashish uchun ruxsatnomalarni bekor qilishga kelishib oldi. Ikki davlat transport vazirlari 2030 yilgacha ruxsatnomasiz tizimga o‘tishni nazarda tutuvchi xalqaro avtomobil tashuvlari to‘g‘risidagi bitimni imzoladilar. Bu Belarus va Rossiya tashuvchilarga boshqa davlat hududi orqali qirg'oqbo'yi tashishlarini amalga oshirish va Yevropa Ittifoqi bozorida raqobatbardoshligini oshirish imkonini beradi.
2024-yil 1-yanvardan boshlab uchinchi davlatlarga yoki uchinchi davlatlardan yuklarni xalqaro avtomobil transportida tashishga ruxsat berish tizimini bosqichma-bosqich bekor qilish amalga oshiriladi. 2025-yil boshidan ruxsatsiz tizim MDH mamlakatlariga, 2026-yildan Yevropa Ittifoqining alohida davlatlariga tarqaladi va 2030-yilga kelib kelishuvni toʻliq amalga oshirish rejalashtirilgan.
RTL Alliance ekspertlari kelishuvning amalga oshirilishi hajmlarning tubdan oshishi hisobiga tashish narxining pasayishiga olib kelishi mumkinligini kutishmoqda.
Chjantszyakoudan Toshkentga birinchi poyezd
Avtomobil ehtiyot qismlari, maishiy texnika va to‘qimachilik mahsulotlaridan iborat birinchi yuk poyezdi shimoliy Xebey provinsiyasining Chjantszyakou shahridan O‘zbekistonga jo‘nab ketdi. Poyezd Xitoy shimoli-g‘arbidagi Shinjon-Uyg‘ur avtonom viloyatidagi Xorg‘os quruqlik portidan o‘tib, taxminan 15 kun ichida Toshkentga yetib boradi.
Yangi marshrut qiziq, chunki Pekin, Shansi provinsiyasi va Ichki Mo'g'uliston avtonom rayoni yaqinida joylashgan Chjanjiakou yirik yuk tashish markazi bo'lib, u orqali ko'plab temir yo'l va tezyurar liniyalar o'tgan.
RTL Alliance tahlilchilari yangi yo‘nalishlar bo‘yicha yuk poyezdlarining yo‘lga qo‘yilishi bu yerda multimodal tashishlar uchun logistika markazini tezroq qurishga yordam berishiga ishonch bildirmoqda.
O‘zbekistonga transport yo‘lagi
Afg‘onistonga O‘zbekiston transport vaziri tashrif buyurdi. Tashrifdan koʻzlangan maqsad Kobulni Afgʻoniston shimoli bilan bogʻlovchi Salang dovoni orqali Pokiston bilan chegaradagi Torxam chegara punktigacha boʻlgan Oʻzbekiston-Afgʻoniston-Pokiston yoʻnalishini rivojlantirish rejalari boʻldi.
Ikki tomonlama muzokaralarda Afgʻoniston va Pokiston orqali Hind okeani portlariga chiqish uchun xalqaro transport yoʻlagini shakllantirish, ikki mamlakat transport-logistika korxonalari oʻrtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, xalqaro avtotashuvchilar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, jumladan, cheklovlarni bekor qilish masalalari muhokama qilindi. Afg‘oniston orqali tranzit o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Qozog'iston va Vetnam havo transportini rivojlantiradi
Vetnamning VietJet Air aviakompaniyasi bilan oʻzaro anglashuv memorandumini Qozogʻiston Sanoat va infratuzilmani rivojlantirish vazirligi delegatsiyasi imzoladi.
Hujjatga ko‘ra, tomonlar “ochiq osmon” rejimida o‘zaro havoda yuk tashishni rivojlantirish, parvozlar geografiyasini kengaytirish va Qozog‘iston va Vyetnam o‘rtasidagi reyslar sonini ko‘paytirishga intiladi.
Yo‘lovchilarga qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish maqsadida VietJet Air Qozog‘iston aviakompaniyalari bilan hamkorlik qilish, jumladan, interlayn bitimlari va kod-shahar kelishuvlarini tuzishdan manfaatdor.

Разрешения отменяются
Беларусь и Россия договорились об отмене разрешений для автоперевозок в третьи страны. Министры транспорта двух стран подписали соглашение о международных автомобильных перевозках, которое предусматривает переход к свободной от разрешений системе до 2030 года. Это позволит белорусским и российским перевозчикам выполнять каботажные перевозки по территории другой страны и увеличить конкурентоспособность на рынке ЕС.
Постепенная отмена разрешительной системы для международных автомобильных перевозок грузов в третьи страны или из них будет осуществляться поэтапно начиная с 1 января 2024 года. С начала 2025 года безразрешительная система распространится на страны СНГ, с 2026 года – на отдельные страны ЕС, к 2030 года запланирована полная реализация соглашения.
Эксперты RTL Alliance ожидают, что реализация соглашения может привести к снижению стоимости перевозок за счет радикального роста объемов.
Первый поезд из Чжанцзякоу в Ташкент
Первый грузовой поезд с автозапчастями, бытовой техникой и текстильной продукцией отправился из города Чжанцзякоу северной провинции Хэбэй в Узбекистан. Поезд пройдет через сухопутный порт Хоргос в Синьцзян-Уйгурском автономном районе на северо-западе Китая и достигнет Ташкента примерно за 15 дней.
Новый маршрут интересен тем, что Чжанцзякоу, расположенный недалеко от Пекина, провинции Шаньси и автономного района Внутренняя Монголия, является крупным узлом грузовых перевозок, через который уже проходят многочисленные железнодорожные и высокоскоростные линии.
Аналитики RTL Alliance уверены, что запуск грузовых поездов по новым маршрутам будет способствовать более быстрому строительству здесь логистического узла для мультимодальных перевозок.
Транспортный коридор в Узбекистан
Афганистан посетил министр транспорта Узбекистана. Целью визита были планы развития маршрута «Узбекистан – Афганистан – Пакистан», который идет через перевал Саланг, соединяющем Кабул с северным Афганистаном, до пограничного пункту пропуска Торхам на границе между с Пакистаном.
На двусторонних переговорах обсуждены вопросы формирования международного транспортного коридора для доступа через Афганистан и Пакистан к портам Индийского океана, укрепления сотрудничества между транспортно-логистическими предприятиями двух стран, создания благоприятных условий для международных автоперевозчиков, в том числе снятия ограничений для транзита через Афганистан.
Казахстан и Вьетнам развивают авиаперевозки
Меморандум о взаимопонимании с вьетнамской авиакомпанией VietJet Air подписан казахстанской делегацией Министерства индустрии и инфраструктурного развития. Согласно документу, стороны будут стремиться к развитию взаимных грузовых авиаперевозок, расширению географии полетов и увеличению количества рейсов между Казахстаном и Вьетнамом в рамках режима «открытого неба».
В целях предоставления дополнительных возможностей пассажирам VietJet Air заинтересована в сотрудничестве с казахстанскими авиакомпаниями, в том числе в заключении интерлайн-соглашений и код-шеринговых соглашений.