Sharqiy Xitoy provinsiyalari har doim o‘z yuklarini dengiz orqali tashishni afzal ko‘rgan, biroq so‘nggi paytlarda Jiangsu misolida Xitoy-Yevropa poyezdlari soni keskin ko‘paygan.
Yanvar-iyun oylarida viloyatdan 1095 ta reys amalga oshirildi, bu o'tgan yilga nisbatan 7,8% ga ko'p va qaytish reyslari 20% dan ortiq. Jiangsu va qabul qiluvchi mamlakatlar o'rtasidagi temir yo'l yuklarining katta qismi "Bir kamar va yo'l" tashabbusi yo'nalishlari bo'ylab amalga oshirildi.
RTL Alliance ekspertlari bu o'sish davom etishiga ishonch bildirmoqda, chunki Xitoyning asosiy sanoat quvvatlari mamlakat sharqida joylashgan va u yerdan yuklar miqdori doimiy ravishda oshib bormoqda.
Sovutgich sharqqa ketadi
Osiyo konteyner liniyalari muzlatkichli yuk tashish bozorida Yevropani siqib chiqarish niyatida. Misol uchun, Singapurdan ONE, Xitoyning COSCO China va Gonkongdan OOCL kompaniyalari mashhur Janubiy Amerika-Yevropa muzlatkichli yuk tashish yo‘nalishi bo‘yicha Lotin Sharqiy-Sohil Yevropa Ekspress qo‘shma xizmatini yo‘lga qo‘ymoqda. Yangi xizmat LUX deb nomlanadi.
Xizmatning birinchi parvozi 16 sentabrda e'lon qilinadi. Mutaxassislarning fikricha, sig‘imi 4,2 ming TEU bo‘lgan COSCO Xin Nan Tong konteyner kemasi Montevideo (Urugvay) portidan, qarama-qarshi yo‘nalishda esa Rotterdam portidan 21 sentabr kuni COSCO Xin Chong Qing konteyner kemasi yo‘lga chiqadi. quvvati 4 ming .TEU
LTR Alliance tahlilchilarining ta'kidlashicha, muzlatgichli yuk tashish bozori sezilarli o'sishni ko'rsatmayotgan bo'lsa-da, yangi xizmat yo'nalishdagi amaldagi yetakchilari - MSC, Maersk Line, CMA CGM va Hapag-Lloyddan pirojniyning bir qismini tishlashi mumkin.
Qora dengizda bepul marshrut
Armaniston transport kompaniyasi haftada bir marta Batumi va Novorossiysk o'rtasida muntazam konteyner tashuvchi kemani ishga tushirdi. Armanistondan Rossiyaga tovarlarni yetkazib berishning butun multimodal jarayonidagi dengiz transporti mamlakat rahbariyati tomonidan subsidiyalanadi.
Marshrut Verxniy Lars nazorat-o'tkazish punkti tushirish imkon beradigan, shuning dec, tashuvchilar muqobil yo'nalishini tanlash imkoniyatini beradigan yana bir yo'ldir.
Dengiz yo'nalishi davlat tomonidan subsidiyalanganligi sababli tashuvchilar uchun konteyner kemasi yuklari bepul. Yuk egalari faqat Armanistondan Batumiga va Novorossiyskdan YeOIIning boshqa shaharlariga quruqlikdagi tashish uchun haq to'laydilar. Kemaning o'zi 520 TEU uchun mo'ljallangan va ish yuki 20 dan 70 foizgacha. Batumi-Novorossiysk o'tishi taxminan 20 soat davom etadi.
Dengiz gaz tashuvchilar yetakchilari qatorida
2022-yil boshidan buyon yangi LNG tashuvchilarni qurishga 47 milliard euro sarmoya kiritildi, bu yangi kemalar qurilishiga global sarmoyaning 27 foizini tashkil etadi.
Bu yil tendenciya davom etdi va yangi LNG tashuvchilar investitsiyalar konteyner kemalarini qurish xarajatlaridan oshib ketdi. O'sishning sababi - eski kemalarni almashtirish zarurati, "ko'k yoqilg'i" ga bo'lgan talabning oshishi va savdo bozorlaridagi o'zgarishlar.
Hozirda buyurtmalar kitobi 331 ta LNG tashuvchilarni tashkil etadi va katta ehtimol bilan bunday buyurtmalar ko'proq bo'ladi, chunki LNG savdosi o'sib bormoqda va yangi infratuzilma quvvatlari ishga tushirish bilan o'tishda davom etadi.

Экспертный блог RTL #60
Восточнокитайские провинции всегда предпочитали возить свои грузы морем, но в последнее время, на примере Цзянсу, отмечается резкое увеличение количества  поездов рейсов Китай-Европа.
С января по июнь из провинции было совершено 1095 рейсов, что на 7,8% больше по сравнению с прошлым годом, причем число обратных рейсов увеличилось более чем на 20%. Большая часть железнодорожных грузоперевозок между Цзянсу и странами-получателями были совершены по маршрутам инициативы «Пояс и путь».
Эксперты RTL Alliance уверены, что этот рост продолжится, поскольку основные промышленные мощности Китая размещены на востоке страны и количество грузов оттуда постоянно увеличивается.
Рефперевозки уходят на восток
Азиатские контейнерные линии намерены потеснить европейские на рынке морских рефперевозок. Так, ONE из Сингапура, китайский COSCO Китай и OOCL из Гонконга запускают совместный сервис Latin East-Coast Europe Express на популярном направлении рефрижераторных перевозок Южная Америка – Европа. Новый сервис носит имя LUX.
Первый рейс сервиса объявлен на 16 сентября. По данным экспертов, контейнеровоз «COSCO Xin Nan Tong» вместимостью 4,2 тыс. TEU выйдет из порта Монтевидео (Уругвай), а в обратном направлении, из порта Роттердам 21 сентября в первый рейс отправится контейнеровоз «COSCO Xin Chong Qing» вместимостью 4 тыс. TEU
Аналитики LTR Alliance замечают, что хотя рынок морских рефперевозок не демонстрирует значительного роста, новый сервис может откусить изрядный кусок пирога у нынешних лидеров направления – MSC, Maersk Line, CMA CGM и Hapag-Lloyd.
Бесплатный маршрут по Черному морю
Армянская транспортная компания запустила регулярный контейнеровоз между Батуми и Новороссийском с частотой раз в неделю. Морскую перевозку во всем мультимодальном процессе доставки грузов из Армении в Россию субсидирует руководство страны.
Маршрут - еще одна дорога, которая позволяет разгрузить МАПП "Верхний Ларс", а также дает возможность выбора альтернативного пути для перевозчиков.
Фрахт контейнеровоза для перевозчиков бесплатен, так как морской путь субсидирует государство. Грузовладельцы платят только за наземную перевозку из Армении до Батуми и из Новороссийска до других городов ЕАЭС. Само судно рассчитано на 520 TEU, а загруженность колеблется от 20 до 70 процентов. Переход Батуми-Новороссийск занимает примерно 20 часов.
Морские газовозы в лидерах
С начала 2022 года в строительство новых СПГ- газовозов вложено 47 млрд евро, что составляет 27% от глобального объема инвестиций в строительство новых судов.
Тенденция продолжилась в этом году и вложения в новые газовозы превысили расходы на строительство контейнеровозов. Причина роста - потребность в замене возрастных судов, увеличение спроса на “голубое топливо” и изменения в рынках сбыта.
В настоящее время портфель заказов составляет 331 газовоз и скорее всего, таких заказов будет больше, поскольку торговля СПГ растет и будет расти по мере ввода в строй в том числе новых инфраструктурных мощностей.