RTL ekspert blogi #50
Rossiya federatsiyasi hukumati mart oyining oxirida bitimni ma'qulladi va yaqin kelajakda bu erda o'tgan yildan beri boshlangan belaruskaliya o'g'itlarini qayta yuklash to'liq quvvatga ega bo'ladi – 20 million tonnadan ortiq. Yangi egasi asosan temir yo'l transporti bilan shug'ullanadi va o'tgan yilni 7 milliard RUR daromad bilan yakunladi.
Shimoliy-Janubiy koridorning yangi qismi
YevrOsES va Ozarbayjon Resht-Astara temir yo'l uchastkasini birgalikda qurish to'g'risida bitim imzoladilar. Loyihaning qiymati 1,6 milliard dollarni tashkil etadi, liniyaning uzunligi 170 km ni tashkil qiladi.ushbu temir yo'l uchastkasi Shimoliy-Janubiy xalqaro transport koridoridagi so'nggi yo'l bo'lib, Suvaysh kanali orqali dengiz yo'lining muqobil yo'nalishini ta'minlaydi.
Transport koridorining quruqlik uchastkalarini birlashtirish Transkaspiy yo'nalishining iqtisodiy samaradorligini oshiradi. Resht-Astara liniyasi Moskva ishtirokida, Astara-Astara liniyasi esa Moskva va Boku ishtirokida qurilishi kutilmoqda. Ushbu loyiha mintaqada xalqaro savdoni rivojlantirishda muhim qadam bo'ladi va Evropa, fors ko'rfazi va hind okeani mamlakatlari o'rtasidagi transport aloqalarini mustahkamlashga yordam beradi.
RTL Alliance tahlilchilarining eslatishicha, Shimoliy-Janubiy yo'lakning asosiy afzalligi dengiz yo'li bilan solishtirganda konteynerlarni tashish narxining pastligi va ikkitadir.yetkazib berish muddati qisqaroq.
Evropa yo'lagi
Ruminiya va Polsha hukumati Rail-2-Sea temir yo'l aloqasi va via Carpathia avtomobil aloqasi Yevropa transport yo'laklarini qo'llab-quvvatlash to'g'risida bitim imzoladilar. Deklaratsiyani boshqa Evropa davlatlari imzolashi kutilmoqda, ular orqali marshrut o'tadi – Bolgariya, Vengriya, Slovakiya.
Loyihaning maqsadi Evropaning markaziy, shimoli – Sharqiy va Janubi-Sharqiy davlatlari ahamiyatini kuchaytirish maqsadida ushbu yo'nalishlar tufayli ochilgan imkoniyatlardan maksimal darajada foydalanishdir... Hozirgi beqaror sharoitlarda ushbu avtomobil va temir yo'l aloqalari Evropa iqtisodiyoti uchun juda muhimdir. Bundan tashqari, yangi marshrutlar qora, Egey va Boltiq dengizlarining zamonaviy va tezkor aloqasini yaratadi.
Germaniyadagi haydovchilar uchun eng yomon sharoitlar
Yaqinda o'tkazilgan so'rov natijalariga ko'ra, og'ir yuk mashinalari haydovchilarining 66 foizi to'xtash vaqtida duch keladigan sharoit va muammolar ularni kasbni tark etish haqida o'ylashga majbur qilishini aytdi. So'rovda 1700 ga yaqin haydovchi ishtirok etdi. Polsha, Belarus, Bolgariya, Niderlandiya, Litva, Ruminiya, Vengriya va Yevropaning boshqa mamlakatlaridan.
Haydovchilarning fikriga ko'ra, yuk mashinalari va avtoulovlar uchun to'xtash joylarida eng yomon dam olish sharoitlari bo'lgan mamlakat Germaniya - bu 32% javoblar bilan ko'rsatilgan. Ikkinchi o'rinni Fransiya va Belgiya 16 foizga bo'lishdi. Umumiy baholash sanitariya-ijtimoiy sharoitlarning yomonligini ham, shovqinni ham, etarli to'xtash joylarining etishmasligini ham o'z ichiga oladi. Masalan, Frantsiyada Germaniyaga qaraganda ko'proq to'xtash joylari mavjud, ammo ularning jihozlari ancha yomon. Shu bilan birga, Frantsiya va Germaniya haydovchilarning mos ravishda 18% va 15% tomonidan yuqori baholandi. Polshaga kelsak, respondentlarning fikriga ko'ra, 28% mamlakat to'xtash joyi bo'yicha birinchi o'rinda turadi, deb hisoblashadi.
RTL Alliance mutaxassislarining ta'kidlashicha, birinchi o'rin faqat bu shartlar eng yomoni ekanligini anglatadi.

Новая управляющая компания порта Бронка
Закрыта сделка по продаже петербургского порта Бронка, того самого, в который планировало инвестировать Министерство транспорта Беларуси. Управляющей стала компания из Москвы. Цена продажи около 13,5 млн USD.
Правительство РФ одобрило сделку в конце марта и в ближайшее время перевалка удобрений "Беларуськалия", которая началась здесь с прошлого года, выйдет на полную мощность – свыше 20 млн тонн. Новый владелец занимается, в основном, ж/д грузоперевозками и закончил прошлый год с выручкой 7 млрд RUR.
Новый участок коридора Север-Юг
ЕврАЗЭС и Азербайджан подписали соглашение о совместном строительстве железнодорожного участка Решт-Астара. Стоимость проекта составляет 1,6 миллиарда долларов, протяженность линии составит 170 км. Этот ж/д участок является последним на международном транспортном коридоре Север-Юг, который обеспечивает альтернативный маршрут морскому пути через Суэцкий канал.
Соединение сухопутных участков транспортного коридора позволит повысить экономическую эффективность транскаспийского маршрута. Предполагается, что линия Решт-Астара будет строиться при участии Москвы, а линия Астара-Астара - при участии Москвы и Баку. Этот проект станет важным шагом в развитии международной торговли в регионе и поможет укрепить транспортные связи между Европой, странами Персидского залива и Индийского океана.
Аналитики RTL Alliance напоминают, что основным преимуществом коридора Север-Юг является меньшая, в сравнении с морским путем, стоимость транспортировки контейнеров и двое более короткие сроки доставки.
Европейский коридор
Правительство Румынии и Польши подписали соглашение о поддержке европейских транспортных коридоров железнодорожного сообщения Rail-2-Sea и автосообщения Via Carpathia. Ожидается, что декларацию подпишут другие европейские государства, через которые проходит маршрут – Болгария, Венгрия, Словакия.
Цель проекта – максимально использовать возможности, открывающиеся благодаря этим маршрутам, с тем чтобы усилить значение государств Центральной, Северо-Востока и Юго-Востока Европы... В нынешних нестабильных условиях эти автомобильные и железнодорожные сообщения имеют жизненно важное значение для европейской экономики. Кроме того, новые маршруты создадут современное и быстрое соединение Черного, Эгейского и Балтийского морей.
Худшие условия для водителей в Германии
Согласно недавнему опросу 66% водителей большегрузных автомобилей заявили, что условия и проблемы, с которыми они сталкиваются во время остановок, заставляют их задуматься об уходе из профессии. В опросе приняли участие около 1700 водителей. из Польши, Беларуси, Болгарии, Нидерландов, Литвы, Румынии, Венгрии и других стран Европы.
По мнению водителей, страной с наихудшими условиями отдыха на стоянках для грузовых автомобилей и автопоездов является Германия - на что указали 32% ответов. Второе место разделили Франция и Бельгия - по 16%. В общую оценку входят как плохие санитарно-социальные условия, так и шум, отсутствие достаточного количества парковочных мест. К примеру, во Франции парковочных мест больше, чем в Германии, но их оснащение намного хуже. При этом Францию и Германию достаточно высоко оценили 18% и 15% водителей соответственно. Что касается Польши, то по мнению респондентов 28% считают, что страна занимает первое место по условиям парковки.
Эксперты RTL Alliance подчеркивают, что первое место означает только то, что эти условия лучшие из худших.