Aqlli nazorat punktlari va raqamli transformatsiya
2023 yilda Xitoy biznes muhitini tartibga solish va transchegaraviy savdoni osonlashtirish kampaniyasini boshladi. U 12 provinsiyadagi 17 ta shaharda, jumladan, yirik klasterlar va Pekin, Tyanjin, Shanxay va Chongqing shaharlarida besh oy davom etadi. Aksiya doirasida smart-nazorat punktlarini qurish va ularning raqamli transformatsiyasini chuqurlashtirish, shuningdek, biznesning yangi shakllarining sog‘lom va barqaror rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash choralari ko‘riladi. Kampaniya besh oy davom etadi.
Tashabbus doirasida transchegaraviy bojxona rasmiylashtiruvi uchun logistika sektori va ta’minot zanjirlarining xavfsiz va uzluksiz ishlashini yaxshilashga qaratilgan sa’y-harakatlar amalga oshiriladi. Import va eksport talablariga rioya etish xarajatlarini standartlashtirish va kamaytirish, shuningdek, tashqi savdo faoliyati subyektlarida qoniqish hisini oshirish bo‘yicha ham chora-tadbirlar ko‘riladi.
RTL Alliance ekspertlarining eslatishicha, 2022-yilda Xitoy allaqachon mamlakatning 10 ta provinsiyasida xuddi shunday loyihalarni ishga tushirgan.
Mo'g'uliston o'zini Ipak yo'li bilan bog'laydi
Murojaatingizga ko‘ra, 2023-yil boshidan buyon Mo‘g‘uliston hududidan jami 811 ta Xitoy-Yevropa yuk poyezdi o‘tgan. Bu davrda temir yo‘l transportida 9,8 million tonna yuk tashildi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 2,2 million tonnaga ko‘pdir. Ulan-Bator temir yoʻli 2011-yilda boshlangan Xitoy-Yevropa xalqaro temir yoʻl yuk tashish tarmogʻining bir qismi boʻlib, bu Xitoyning “Bir kamar va yoʻl” tashabbusining muhim qismidir.
Mo'g'uliston Prezidenti Uxnaagiin Xurelsuxning aytishicha, Mo'g'uliston o'z hududi orqali Yevropadan Osiyoga eng qisqa yo'lni taklif etuvchi tranzit mamlakatga aylanishga intilmoqda. Mo'g'uliston orqali Xitoy-Yevropa yuk temir yo'li aloqasi ana shu maqsadning bir qismi hisoblanadi.
Kema quruvchilar talabni qondira olmaydi
Dunyo bo'ylab kema qurish quvvatlari allaqachon 2026 yilgacha buyurtmalar uchun ajratilgan va ularning tanqisligi yanada kuchayadi, xabarlardengizchilik Splash tahliliy agentligi Maersk Broker ma'lumotlariga tayanib. Xalqaro dengiz tashkilotining (IMO) ekologik talablari, emissiya standartlarini kuchaytirish va eski kemalarni utilizatsiya qilishni talab qilish, shuningdek, sig'im etishmovchiligini keltirib chiqaradi.
BING fikricha, kema qurish quvvati tanqisligiga ta'sir etuvchi omillardan biri talabning o'zgaruvchanligidir. Hozirgi vaqtda kemasozlik sanoati kuchli global raqobat va talab va taklif o'rtasidagi nomutanosiblik tufayli inqirozga duch kelmoqda.
Xitoydan O‘zbekistonga yangi poyezd
28 aprel kuni Xitoy shimolidagi Xebey provinsiyasida joylashgan Langfan shahridan O‘zbekiston poytaxti Toshkentga yuk poyezdi jo‘nab ketdi. Poyezd taxminan 6000 km masofani bosib o‘tadi va jo‘nab ketganidan 15 kun o‘tib o‘z manziliga yetib boradi.
Poyezd Xitoydan Shinjon-Uyg‘ur avtonom viloyatidagi “Xorgos” nazorat-o‘tkazish punkti orqali chiqib, Qozog‘iston hududidan o‘tadi. U Toshkentga 2,09 million dollarlik 1,4 ming tonnadan ortiq mahsulot, jumladan, paxta mahsulotlari va mebel jihozlarini yetkazib beradi.
RTL Alliance tahlilchilari yangi yuk marshrutining ishga tushirilishi Langfang va Markaziy Osiyo oʻrtasida yuk tashish vaqti va narxini qisqartirish, korxonalarning qiymat zanjirlarini optimallashtirish hamda mahalliy xalqaro logistika kanallari va eksportga yoʻnaltirilgan iqtisodiy faoliyat uchun ishonchli kafolatni taʼminlashini taʼkidlamoqda. rivojlanish.
BING ta'kidlashicha, bu yil Langfangning import va eksport hajmi o'sishda davom etmoqda. 2023-yilning yanvar-mart oylarida shaharning umumiy tashqi savdosi 11,83 milliard dollarni tashkil etdi, bu o‘tgan yilga nisbatan 23,5 foizga ko‘pdir.

“Умные” пункты пропуска и цифровая трансформация
В 2023 году в Китае началась кампания по оптимизации деловой среды и упрощению трансграничной торговли. Она продлится пять месяцев в 17 городах 12 провинций, включая крупные кластеры и города Пекин, Тяньцзинь, Шанхай и Чунцин. В рамках кампании будут приняты меры по углублению строительства "умных" пунктов пропуска и их цифровой трансформации, а также по поддержке здорового и устойчивого развития новых форм бизнеса. Кампания продлится пять месяцев.
В рамках инициативы будут предприняты усилия по улучшению безопасной и бесперебойной работы логистического сектора и цепочек поставок для трансграничного таможенного оформления. Также будут приняты меры по стандартизации и снижению затрат на соблюдение требований к импорту и экспорту, а также повышению чувства удовлетворения среди субъектов внешнеторговой деятельности.
Эксперты RTL Alliance напоминают, что в 2022 году Китай уже запускал подобные проекты в 10 провинциях страны.
Монголия встраивается в “Шелковый путь”
Согласно вашему сообщению, с начала 2023 года в общей сложности 811 грузовых поездов в направлении "Китай-Европа" прошли по территории Монголии. За этот период железнодорожным транспортом было перевезено 9,8 млн тонн грузов, что на 2,2 млн тонн больше по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года. Улан-Баторская железная дорога является частью международной сети железнодорожных грузоперевозок Китай-Европа, запущенной в 2011 году, которая является важной частью инициативы "Пояс и путь", предложенной Китаем.
Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух заявил, что Монголия стремится стать транзитной страной, предлагая кратчайший маршрут из Европы в Азию через свою территорию . Грузовое железнодорожное сообщение "Китай-Европа" через Монголию считается частью реализации этой цели.
Судостроители не успевают за спросом
Судостроительные мощности по всему миру уже распределены под заказы до 2026 года, и их нехватка будет только усугубляться, сообщает морское аналитическое агентство Splash со ссылкой на данные Maersk Broker. Экологические требования Международной морской организации (IMO), ужесточающие нормы выбросов и требующие утилизировать старые корабли, также провоцируют нехватку мощностей.
BING уверен, что одним из факторов, влияющих на нехватку судостроительных мощностей, является колебание спроса. В настоящее время судостроительная отрасль сталкивается с острой мировой конкуренцией и кризисом из-за дисбаланса между предложением и спросом.
Новый поезд из Китая в Узбекистан
28 апреля грузовой поезд отправился из города Ланфан, расположенного в северокитайской провинции Хэбэй, в столицу Узбекистана - Ташкент. Состав преодолеет расстояние около 6 тыс. км и прибудет в пункт назначения через 15 дней после отправления.
Поезд покинул Китай через контрольно-пропускной пункт Хоргос в Синьцзян-Уйгурском автономном районе и пройдет через территорию Казахстана. Он доставит в Ташкент более 1,4 тыс. тонн товаров общей стоимостью 2,09 млн долларов, включая хлопчатобумажные изделия и мебельную фурнитуру.
Аналитики RTL Alliance подчеркивают запуск нового грузового маршрута позволит сократить время и стоимость транспортировки товаров между Ланфаном и Центральной Азией, оптимизировать производственно-сбытовые цепочки предприятий и обеспечить надежную гарантию функционирования местных международных логистических каналов и экспортно-ориентированного экономического развития.
BING утверждает, что в этом году объемы импорта и экспорта Ланфана продолжает расти. С января по март 2023 года общий объем внешней торговли города составил 11,83 млрд долларов, что на 23,5% больше, чем годом ранее.