Gruziya chuqur suv portini qurmoqchi
Gruziyaning Qora dengiz sohilida qurilishi rejalashtirilgan Anakliya chuqur suv porti birinchi bosqichda 7,8 million tonnagacha yukni ko'tarish imkoniyatiga ega bo'ladi. Bu haqda Gruziya hukumati matbuot xizmati xabar berib, aksiyalarning 51 foizi davlatga tegishli bo‘lishi, qolgan qismi uchun esa xalqaro tender e’lon qilinishi aytilgan. Iqtisodiyot vazirligi maʼlumotlariga koʻra, hukumat joriy yilning bahorida boshlanadigan port qurilishining birinchi bosqichi uchun 300 million dollar ajratishni rejalashtirgan.
Gruziya ikkinchi marta Anakliya portini qurishni boshlashga harakat qilmoqda. 2016 yilda Gruziya-Amerika konsorsiumi tomonidan yangi port qurilishi kerak edi. Yangi portning sig'imi 7 million tonna yukni, portning chuqurligi - 20,5 m, umumiy uzunligi 32 ta to'shakning uzunligi - 12,3 km bo'lishi kerak edi. Port Gruziyaning Batumi va Potiga kirishi avval muammoli boʻlgan yirik kemalarga xizmat koʻrsatishi rejalashtirilgan edi, biroq 2020-yilning yanvarida rasmiylar konsorsiumni defoltda ayblab, shartnomani bekor qildi.
RTL Alliance ekspertlarining ta'kidlashicha, hozirgi vaziyatda Qora dengiz akvatoriyasi o'rta yo'lni chetlab o'tuvchi Osiyo-Yevropa transport yo'laklari faoliyatini ta'minlashda eng muhimlaridan biriga aylanib bormoqda. Bundan tashqari, 2022-yilda Gruziya iqtisodiyoti 11 foizga o‘sdi va uning uchun tashqi bozorga chiqish nihoyatda muhim.
Bozor konteyner kemalarini qayta ishlashda bum kutmoqda
2022-yilda yangi konteyner kemalari sotuvining rekord darajada pasayishi fonida ekspertlar 2023-yilda ularni qayta ishlashda bum bo‘lishini bashorat qilmoqdalar, bu esa 2008-yilgi moliyaviy inqirozdan keyingi ko‘rsatkichlarni takrorlashi mumkin.
Taxminlarga ko'ra, umumiy sig'imi 350 ming TEUgacha bo'lgan konteyner kemalari bekor qilinadi, bu 2009 yil darajasi bilan solishtirish mumkin - 377,6 ming TEU. 2022 yilda atigi oltita konteyner kemasi hurda uchun sotilgan. Bu so‘nggi 17 yildagi eng past ko‘rsatkichdir. Qayta ishlashga yuborilgan konteyner kemalarining umumiy sig'imi atigi 10,6 ming TEUni tashkil etdi. Buning sababi, o'tgan yili hurda narxi so'nggi 10 yil ichida eng yuqori darajada saqlanib qolgan va hali ham pasaymagan, shuningdek, kovid cheklovlari olib tashlanganidan keyin charterlarga talab ortgan. Natijada, kema egalari o'zlarida mavjud bo'lgan hamma narsani, hatto eng qadimgi kemalarni ham chiziqqa qo'yishni tanladilar.
Evropada yo'l poyezdlari uzoqroq bo'lishi mumkin
Yevropa kurerlar, ekspeditorlar va yuk jo‘natuvchilar uyushmalari Yevropa komissiyasi vitse-prezidentiga Yevropa Ittifoqi mamlakatlarida xalqaro tashishga ruxsat etilgan yuk mashinalarining og‘irligi va o‘lchamlari bo‘yicha Direktivaga o‘zgartirish kiritish iltimosi bilan xat yubordi.
Bozor ishtirokchilari avtomobilning yalpi og'irligini 44 tonnagacha oshirishni taklif qilmoqdalar, bu esa mamlakatlarga ichki transportda ushbu chegarani oshirishga va xalqaro transportda 25,25 m uzunlikdagi to'plamlarga ruxsat berishga imkon beradi. Bu yo‘llardagi avtomobillar sonini qisqartiradi, haydovchilar yetishmasligi muammosini hal qiladi va zararli chiqindilarni kamaytiradi.
Temir yo'lchilar vs. Germaniyaning EVG temir yo'l transporti assotsiatsiyasi 1990-yillarning boshida katta o'lchamli yuk mashinalariga ruxsat bergan Shvetsiyani misol qilib keltiradi va shundan beri avtomobil transporti temir yo'l hisobiga sezilarli bozor ulushini qo'lga kiritdi. Bundan tashqari, uzunligi 25,25 m bo‘lgan avtopoyezdlar uchun ko‘priklar, viyaduklar, avtoturargohlar va aylanma yo‘llarni qayta qurish kerak bo‘ladi.
Shunga qaramay, Bryussel allaqachon tijorat avtomobillarining og'irligi va o'lchamlarini tartibga soluvchi yangi qonunlar ustida ishlamoqda. Masalan, maksimal og'irlikni 44 tonnagacha oshirish va undan uzunroq yo'l poyezdlari.
Ta'minotdagi uzilishlar va to'ldirilgan omborlar
O'tgan yil yakuniga ko'ra, yuk tahlilchilari to'rt turdagi tovarlarni etkazib berishda uzilishlar bo'lishini bashorat qilishdi: asosiy oziq-ovqat, litiy va elektr transport vositalarini ishlab chiqarish uchun komponentlar, dori-darmonlar va turli xil mikroprotsessorlar.
Iqlim ofatlari natijasida hosilning yetishmasligi oziq-ovqat bozorining to‘lishi va ularning narxiga jiddiy ta’sir ko‘rsatdi. Kovid va grippning yangi shtammlarining tarqalishi dori bozorida shoshqaloqlik va hatto dorixonalardagi javonlarning bo'shligiga sabab bo'ldi. Ammo mikroprotsessorlar bilan hamma narsa murakkabroq bo'lib chiqdi. Fevral oyiga kelib, omborlar sotilmagan smartfon va noutbuklar bilan to‘lganligi, mikrosxemalar esa umuman kerak emasligi ma’lum bo‘ldi. Pandemiya davrida chiplarga bo'lgan talab bilan taqqoslaganda, hozirgi vaziyatni haqiqiy inqiroz deb atash mumkin. Xaridorlar va korxonalar yuqori inflyatsiyadan qo'rqishadi va qimmat xaridlarni amalga oshirishga shoshilmayaptilar va o'z mahsulotlariga talabning keskin pasayishiga duch kelgan ishlab chiqaruvchilar butlovchi qismlarga buyurtmalarni bekor qilishdi.
Ta'minot zanjirlari qayta tiklanishi uchun chiplarning o'zlari, ularni ishlab chiqarish uchun uskunalar va yakuniy mahsulotlar narxining pasayishini kutish kerak, keyin hamma narsa yana ishlaydi.
RTL Alliance tahlilchilari, narx belgilash, ishlab chiqarish inqirozi yoki amalga oshirishdagi qiyinchiliklardan qat'i nazar, zamonaviy bozor etarlicha moslashuvchan ekanligiga ishonch hosil qilishadi, bu har doim ham bir zumda va yo'qotishlarsiz ro'y bermasa ham, o'rnatilgan ta'minot zanjirlarini iloji boricha samarali yuklash mumkin.

Грузия построит глубоководный порт
Глубоководный порт Анаклия, который планируется построить на черноморском побережье Грузии, сможет на первом этапе пропускать до 7,8 млн тонн грузов. Об этом сообщили в пресс-службе грузинского правительства, уточнив, что 51% акций будет владеть государство, на остальное будет объявлен международный тендер. Как заявляют в министерстве экономики, правительство планирует выделить $300 млн для первого этапа строительства порта, которое начнется весной нынешнего года.
Грузия уже во второй раз пытается начать строительство порта Анаклия. В 2016 году новую гавань должен был возвести грузино-американский консорциум. Пропускная способность нового порта должна была составлять 7 млн тонн грузов, глубина порта - 20,5 м, а совокупная длина 32 причалов - 12,3 км. Планировалось, что порт обеспечит обслуживание больших судов, заход которых в грузинские Батуми и Поти ранее был проблематичен, однако в январе 2020 года власти расторгли контракт с консорциумом, обвинив его в невыполнении обязательств.
Эксперты RTL Alliance подчеркнули, что акватория Черного моря в складывающейся обстановке становится одной из важнейших в обеспечении функционирования транспортных коридоров Азия - Европа идущих в обход среднего пути. Кроме того, экономика Грузии за 2022 год выросла на 11 процентов и выход на внешние рынки для нее крайне важен.
Рынок ждет бум утилизации контейнеровозов
На фоне рекордного падения продажи новых контейнеровозов в 2022 году эксперты прогнозируют в 2023 году бум их утилизации, который, вероятнее всего, повторит показатели после финансового кризиса 2008 года.
Предполагается, что на слом уйдут контейнеровозы суммарной вместимостью до 350 тыс. TEU, что сопоставимо с уровнем 2009 года – 377, 6 тыс. TEU. В 2022 году на слом было продано всего шесть контейнеровозов. Это самый низкий показатель за последние 17 лет. Суммарная вместимость, отправленных на утилизацию контейнеровозов, составила лишь 10,6 тыс. TEU. Это объясняется тем, что цена на слом в прошлом году оставалась на самом высоком уровне за последние 10 лет, и пока не падает, а также ростом спроса на чартеры после отмены ковидных ограничений. В результате судовладельцы предпочли выпустить на линию все, что есть, даже самые старые суда.
Автопоезда Европы могут стать длиннее
Европейские ассоциации курьеров, экспедиторов и грузоотправителей направили письмо вице-президенту Еврокомиссии с просьбой внести изменения в Директиву о весе и габаритах грузовых автомобилей, допущенных к международному движению в странах ЕС.
Участники рынка предлагают увеличить полную массу транспортного средства до 44 тонн, что позволит странам увеличить этот предел во внутренних перевозках и допускать комплекты длиной 25,25 м в международном сообщении. Это снизит количество машин на дорогах, решит проблему нехватки водителей и уменьшит вредные выбросы.
Железнодорожники против. Немецкая ассоциация железнодорожного транспорта EVG приводит в пример Швецию, которая в начале 1990-х разрешила негабаритные грузовики, и с тех пор автомобильный транспорт завоевал значительную долю рынка за счет железнодорожного. А еще придется перестраивать мосты, виадуки, автостоянки и кольцевые развязки под автопоезда длиной 25,25 м.
Тем не менее Брюссель уже работает над новым законодательством, регламентирующим масса-габаритные параметры коммерческих автомобилей. Например, увеличение максимальной массы до 44 тонн и более длинных автопоездов.
Сбои в поставках и затоваренные склады
Финализируя прошлый год аналитики грузоперевозок предсказывали сбои в поставках четырех видов товаров: базовых продуктов питания, лития и компонентов для производства электромобилей, лекарств и разного рода микропроцессоров.
Неурожаи из-за климатических катаклизмов серьезно повлияли на наполнение рынка продуктов и их цены. Вспышки новых штаммов ковида и гриппа вызвали ажиотаж на рынке лекарств и даже пустые полки в аптеках. А вот с микропроцессорами все оказалось сложнее. Уже к февралю выяснилось, что склады забиты нереализованными смартфонами и ноутбуками, а микросхемы не очень-то и нужны. По сравнению со спросом на чипы во время пандемии, нынешнее положение можно назвать настоящим обвалом. Покупатели и бизнес напуганы высокой инфляцией и не торопятся совершать дорогие покупки, а производители столкнувшись с резким снижением спроса на их продукцию отменили заказы на комплектующие.
Чтобы цепочки поставок возобновились надо ждать снижения цен на сами чипы, оборудование для их производства и конечную продукцию, тогда все снова заработает.
Аналитики RTL Alliance уверены, что независимо от ценообразования, кризиса производства, или трудностей реализации, современный рынок достаточно гибок, чтобы налаженные цепи поставок можно было бы загружать максимально эффективно, пусть не всегда это происходит мгновенно и без потерь.