RTL ekspert blogi №80
Xitoy shimoli-g‘arbidagi Shinjon-Uyg‘ur avtonom rayonidagi Urumchi va Turkiyaning Mersin port shahri o‘rtasida yangi xalqaro yuk poyezdi yo‘nalishi ochildi, bu Xitoy-Yevropa yo‘nalishi bo‘yicha 18-yirik yo‘nalishning yaratilishini anglatadi. Elektron va maishiy texnika yuklangan 55 konteyner ortilgan poyezd 21 yanvar kuni Urumchidan jo‘nab ketdi.
Xitoydan Shinjon-Uyg‘ur avtonom viloyatidagi Xorgos porti orqali chiqib, Mersinga yetib borguncha Qozog‘iston va Gruziyadan o‘tadi. Butun yo'nalish bo'ylab multimodal transport qo'llaniladi, uning uzunligi 7829 km, tashish vaqti esa taxminan 15 kun.
RTL Alliance logistlarining fikriga ko'ra, bu Xitoydan Belarusga eng tez va eng qulay yo'nalish.
Transfer narxi joriy etildi
Belarus Respublikasi Vazirlar Kengashi Yevropa Ittifoqidan yuk mashinalari va traktorlarini yuklash va tashish joylarida dastlabki 24 soat davomida kirish va yashash uchun to'lovni rasman joriy qildi. Bitta avtomobil uchun tarif 120 byn yoki taxminan 40 AQSh dollarini tashkil etdi. To'lov yuk operatsiyalari, qayta ulash va yuk tashish uchun maxsus belgilangan joylarda xizmat ko'rsatish xarajatlarini qoplash uchun mo'ljallangan.
2022 yilning bahoridan boshlab Belarus va Rossiya traktorlarini Yevropa Ittifoqiga kiritish taqiqlangan. Bunga javoban Belorussiya YeIdan avtomobillarni olib kirishni taqiqladi. Biroq, nazorat punktlari yaqinidagi ma'lum joylarda qayta ulanish imkoniyati saqlanib qoldi.
“Shimol-Janub” MTC yuk tashish hajmini uch barobar oshiradi
“Shimoliy-Janubiy” ITC multimodal transport yoʻlagi Kaspiy dengizi havzasi, Fors koʻrfazi, Markaziy, Janubiy va Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlarini bogʻlaydi. U uchta yo'nalish bo'ylab o'tadi: Transkaspiy - Rossiya va Eron portlaridan foydalangan holda, g'arbiy - Ozarbayjon orqali va sharqiy - Markaziy Osiyo orqali. 2023 yilda Shimoliy-Janubiy ITC bo'ylab umumiy yuk tashish hajmi 17,6 million tonnani tashkil etdi, 2030 yilga kelib esa 41 million tonnaga o'sishi kutilmoqda.
2000-yilda Rossiya, Hindiston va Ummon o‘rtasida “Shimol-Janub” xalqaro transport koridorini yaratish bo‘yicha hukumatlararo bitim imzolangan. Bitimga 12 davlat, jumladan Belarus ham kiradi. Endi bu Sankt-Peterburgdan Mumbay portiga (Hindiston) uzunligi 7,2 ming km bo'lgan yo'nalish. Avvalroq Yevroosiyo Hukumatlararo Kengashi Sharq-G‘arb va Shimol-Janub yo‘nalishlarida xalqaro transport yo‘laklari tarkibiga kiruvchi yo‘lak va yo‘nalishlar, tranzit salohiyati va infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan YeOIIda 7 ta ustuvor infratuzilma transport loyihalari ro‘yxatini tasdiqlagan edi.
Osiyoda yuk tashish konteynerlari yetishmaydi
Qizil dengizdagi savdo kemalariga qilingan hujumlar yaqin haftalarda Osiyoda yuk tashish konteynerlarining taqchilligiga olib kelishi mumkin, chunki yuklar boshqa yo'nalishga yo'naltiriladi. DHL bosh direktorining ta'kidlashicha, tanqislik konteynerlarni Osiyoga qaytarishdagi qiyinchiliklar bilan bog'liq bo'lishi mumkin. Biroq, u dengiz transporti sohasidagi vaziyat COVID-19 pandemiyasi davridagidek qiyin emasligini taʼkidladi.
O‘z navbatida Saudi Aramco bosh direktori Qizil dengizdagi mojaro tufayli kemalar taqchilligi va neft yetkazib berishdagi kechikishlar ehtimoli haqida ogohlantirdi. Yaqinda Yaponiya transport kompaniyalari Qizil dengizda vaziyatning keskinlashuvi va o‘qqa tutilish xavfi tufayli yuk tashishni to‘xtatdi.

Открыт новый маршрут из Китая
Новый международный маршрут грузовых поездов был открыт между Урумчи в Синьцзян-Уйгурском автономном районе на северо-западе Китая и портовым городом в Турции Мерсин, что ознаменовало создание 18-го основного маршрута, Китай-Европа. Поезд с 55 контейнерами, загруженными электроникой и бытовой техника, отправился из Урумчи 21 Января.
После выхода из Китая через порт Хоргос в Синьцзян-Уйгурском автономном районе он пройдет через Казахстан и Грузию, а затем прибудет в Мерсин. На всем маршруте, протяженность которого составляет 7829 км, а время перевозки составляет около 15 дней используется мультимодальный транспорт.
По замечанию логистов RTL Alliance - это самый быстрый и доступный маршрут из Китая в Беларусь.
Введен сбор за перецепку
Совмин РБ официально ввел сбор за въезд и размещение в течение первых суток в местах перегрузки и перецепки грузовиков и тягачей из ЕС. Тариф за одно ТС составил 120 byn, или около 40 USD. Сбор призван компенсировать расходы на обслуживание в специально установленных местах проведения грузовых операций, перецепки и перегрузки.
С весны 2022 года въезд в ЕС тягачей из Беларуси и России был запрещен. В ответ Беларусь запретила въезд машин из ЕС. Однако сохранилась возможность перецепки в определенных местах рядом с пунктами пропуска.
МТК “Север-Юг” увеличит грузопорток втрое
Мультимодальный транспортный коридор МТК “Север-Юг” связывает государства Каспийского бассейна, Персидского залива, Центральной, Южной и Юго-Восточной Азии. Он проходит по трем маршрутам: транскаспийскому – с использованием портов России и Ирана, западному – через Азербайджан, и восточному – через Центральную Азию. В 2023 году общий грузопоток по МТК “Север-Юг” составил 17,6 млн тонн с перспективой роста до 41 млн тонн к 2030 году.
Межправительственное соглашение о создании МТК “Север-Юг” было подписано в 2000 году между Россией, Индией и Оманом. Участниками соглашения являются 12 стран, в том числе Беларусь. Сейчас это маршрут от Санкт-Петербурга до порта Мумбаи (Индия) протяженностью 7,2 тыс км. Ранее Евразийский межправительственный совет одобрил перечень из 7 приоритетных инфраструктурных транспортных проектов в ЕАЭС, направленных на развитие коридоров и маршрутов, транзитного потенциала и инфраструктуры, которая входит в международные транспортные коридоры в направлениях “Восток – Запад” и “Север – Юг”.
В Азии нехватка морских контейнеров
Атаки на торговые суда в Красном море могут вызвать нехватку морских контейнеров в Азии в ближайшие недели из-за перенаправления грузов. Генеральный директор DHL заявил, что такой дефицит может возникнуть из-за трудностей с транспортировкой контейнеров обратно в Азию. Впрочем, он отметил, что ситуация в сфере морских перевозок не так сложна, как во время пандемии COVID-19.
В свою очередь, генеральный директор Saudi Aramco предупредил о возможной нехватке судов и задержках поставок нефти из-за конфликта в Красном море. Недавно и японские транспортные компании прекратили перевозки по Красному морю из-за обострения обстановки и угрозе обстрелов.
Эксперты RTL Alliance уточнили, что маршрут вокруг мыся Горн увеличивает время доставки от 5 до 11 суток, в зависимисти от порта выгрузки.