RTL ekspert blogi №79
Masalan, 2023-yilda Afg‘oniston O‘zbekiston bilan 266 million dollarlik savdo aylanmasini amalga oshirdi, bu 2022-yilga nisbatan 505 foizga ko‘pdir. Bu davrda Afgʻonistondan 239 million dollarlik Oʻzbekiston mahsuloti import qilingan.
Afgʻoniston Oʻzbekistondan asosan energetika, qishloq xoʻjaligi va sanoatga tegishli mahsulotlarni eksport qilgan. Importning asosiy qismini elektr energiyasi, neft, gaz, kimyoviy o‘g‘itlar, un va dukkaklilar tashkil etdi. Shu bilan birga, asosan oziq-ovqat sanoati va hunarmandchilik mahsulotlari eksport qilindi. Eksportning asosiy qismini quritilgan mevalar, meva sharbatlari, o‘rik, kunjut va gilamlar tashkil etdi. O‘zbekistonga eksport qilingan mahsulotlarning umumiy qiymati 27 million dollarni tashkil etdi.
RTL Alliance ekspertlarining qayd etishicha, Afg‘oniston Savdo-sanoat palatasi ham O‘zbekiston orqali Xitoy bilan aloqalar o‘rnatishni rejalashtirmoqda.
"Rossiya temir yo'llari" ning konteyner tashish hajmi o'sib bormoqda
Rossiya temir yo'llari tarmog'i bo'ylab konteyner tashish o'tgan ikki yil darajasiga nisbatan 14 foizga oshdi va 2023 yil oxirida 7,4 million TEU dan oshdi. Jumladan, 5,4 million TEU yuklangan konteynerlar o'tgan yilga nisbatan 17% ga o'sdi.
2022 yil darajasida saqlanib qolgan tranzitdan tashqari barcha yo‘nalishlarda ijobiy dinamika kuzatilmoqda. Import 19 foizga, eksport 10 foizga oshdi. Ichki transportda 3 million TEU dan ortiq yuk tashildi, bu o'tgan yilga nisbatan 18 foizga ko'pdir.
RTL Alliance ekspertlarining aniqlik kiritishicha, BelZhD 2023 yilda 2022 yilga nisbatan chorak ko'proq konteyner tashgan, eksport yuklari esa 60 foizga oshgan.
Qizil dengiz tobora qizib bormoqda
Qizil dengizdagi yuk tashish inqirozi yomonlashishda davom etmoqda. Yanvar oyida kemalarning deyarli yarmi Yaxshi Umid burni atrofida yo'naltirildi. Bu allaqachon konteyner stavkalarining uch baravar oshishiga olib keldi va kechikishlar va nojo'ya ta'sirlar hatto yilning ikkinchi choragiga ham cho'zilishi mumkin. Alyansning sa'y-harakatlari keskinlikni pasaytirgan, ammo yuk tashish uchun tahdidlarni to'liq bartaraf etmagan.
Shu haftaning boshida TEU uchun stavkalar 5,300-5,500 AQSh dollarigacha ko'tarilishi kerak bo'lsa, RTL Alliance mutaxassislari ta'minot zanjirlarining uzilishi kichikroq jo'natuvchilarga nomutanosib ta'sir ko'rsatishini taxmin qilmoqdalar, ular o'rtasidagi savdoning tartibsiz tabiatiga moslashuvchan tarzda javob bera olmaydilar. Uzoq Sharq va Yevropa.
Evropa Ittifoqida ichki suv transporti o'sib bormoqda
Evropa ichki suv transporti bozori kelgusi yillarda kuchli o'sishni kutmoqda. Talabning barqaror o'sishi va geosiyosiy o'zgarishlar tufayli bozor konsolidatsiyasi tobora kuchayib bormoqda. Katta hajmdagi tovarlar Reyn, Sena va Dunay daryolari bo‘ylab, shuningdek, boshqa kichikroq suv yo‘llari tarmog‘i orqali harakatlanadigan Yevropa bozori 10,2 milliard dollarga baholanadi. Hisob-kitoblarga ko'ra, ichki suv transporti yiliga 5% ga o'sib, boshqa transport turlarining global sur'atlaridan o'zib ketadi.

Узбекистан наращивает перевозки на Ближний Восток
За 2023 год, к примеру, Афганистан наторговал с Узбекистаном на $266 млн. Это на 505% больше, чем за 2022 год. За этот период Афганистан импортировал узбекистанскую продукцию на $239 млн.
Афганистан в основном вывозил из Узбекистана товары, связанные с энергетикой, сельским хозяйством и промышленностью. Основу импорта составляли электроэнергия, нефть, газ, химические удобрения, мука и бобовые. В это же время экспортировал в основном продукты пищевой промышленности и ремесленного производства. Большая часть экспорта приходилась на сухофрукты, фруктовые соки, абрикосы, кунжут и ковры. Общая стоимость экспорта в Узбекистан составила $27 млн.
Эксперты RTL Alliance замечают, что торгово-промышленная палата Афганистана также планирует через Узбекистан установить связи с Китаем.
Контейнерные перевозки РЖД отмечают рост
Перевозка контейнеров по сети РЖД увеличилась на 14% относительно уровня предыдущих двух лет и по итогам 2023 года превысила 7,4 млн TEU. В том числе, груженых контейнеров перевезено 5,4 млн TEU, рост год к году на 17%.
Положительная динамика отмечается по всем направлениям, кроме транзита, который остался на уровне 2022 года. Импорт вырос на 19%, экспорт – на 10%. Во внутреннем сообщении перевезено более 3 млн TEU, что на 18% больше, чем годом ранее.
Эксперты RTL Alliance уточняют, что БелЖД за 2023 год перевезла контейнеров на четверть больше, чем в 2022, причем рост экспортных грузов – на 60%.
Красное море становится все горячее
Кризис судоходства в Красном море продолжает обостряться. В январе почти половина судов была перенаправлена вокруг мыса Доброй Надежды. Это уже привело к увеличению контейнерных ставок более чем в три раза, а задержки и побочные эффекты могут затянуться даже на второй квартал года. Усилия альянса снизили напряженность, но не устранили угрозы судоходству полностью.
По оценке экспертов RTL Alliance, поскольку на уже этой неделе ставки поднимутся примерно до 5300-5500 долларов США за TEU, нарушение цепочек поставок окажет непропорционально сильное влияние на мелких грузоотправителей, которые не способны гибко реагировать на хаотичный характер торговли между Дальним Востоком и Европой.
Внутренние водные перевозки растут в ЕС
Ожидается сильный рост на европейском рынке внутренних водных перевозок в ближайшие годы. Из-за устойчивого роста спроса и геополитических сдвигов, консолидация рынка становится все более вероятной. Европейский рынок на котором огромные объемы товаров перемещаются по рекам Рейн, Сена и Дунай, а также через сеть других более мелких водных путей, оценивается в 10,2 миллиарда долларов. По оценкам, объем внутренних водных перевозок будет расти на 5% в год, опережая глобальные показатели других видов перевозок.
По оценкам экспертов, европейский рынок внутреннего судоходства составляет почти половину общего мирового рынка внутреннего судоходства. Азия является еще одним крупным рынком. Благодаря экологической политике ЕС, популярность внутреннего водного транспорта как устойчивого и “чистого” вида транспорта растет.