RTL ekspert blogi #15
Shimoliy Yevropadagi uchta asosiy konteyner portlari - Antverpen-Bryugge, Rotterdam va Bremen/Bremerxaven yarim yil ichida o'z aylanmalarini kamaytirdi va faqat Gamburg portida biroz o'sish kuzatildi. Birinchi olti oyda Shimoliy dengizning to‘rtta portida konteyner tashish hajmi o‘rtacha o‘tgan yilgi darajadan 4,6 foizga past bo‘lgan.
Gamburg portining misoli Evropadagi asosiy savdo o'yinchilari qanday o'zgarib borayotganini ko'rsatadi. Shunday qilib, Gamburg porti orqali Rossiya bilan savdo hajmi o‘tgan yilga nisbatan ikki barobardan ko‘proqqa qisqardi. Natijada portning to‘rtinchi yirik savdo sherigi bo‘lgan Rossiya endilikda 15-o‘rinni egalladi.
Xitoy portning eng muhim savdo sherigi bo'lib qolmoqda, u umumiy aylanmaning 30 foizini tashkil qiladi, uchinchi o'rinda AQSh va Singapur turadi. Keyingi o'rinlarda Polsha, Shvetsiya, Finlyandiya, Daniya, Braziliya, Buyuk Britaniya, Janubiy Koreya. Gamburg orqali tranzit yuk tashish hajmi yilning birinchi yarmida 1,6 million TEUni tashkil etdi, bu o'tgan yilga nisbatan 2,7 foizga ko'pdir.
"Xitoy Yevropa portlaridagi hajmlarni oshirishda davom etadi, hatto epidemiologik vaziyat tufayli uning hududidagi vaqtinchalik cheklovlar ham tizimning qulashiga olib kelmaydi, ma'lum bo'lishicha, Xitoy ko'proq moslashgan va paydo bo'lgan muammolarga tezkor javob beradi. Faqat sanksiyalarni oshirish. Xitoy tovarlarini Yevropa bozoriga ko'proq targ'ib qilishga hissa qo'shing”, - deydi RTL Alliance tahlil bo'limi ekspertlari.
Xitoy Yangi Ipak yo'lini boshqa qit'alarga kengaytirmoqda
Xitoy global infratuzilmaga sarmoya kiritish bo‘yicha Yevropani ortda qoldirmoqda va Yevropa Ittifoqi rahbarlari buning mumkin bo‘lgan oqibatlaridan xavotirda. Xitoy Ipak yo‘lining boshqa qit’alarga kengayishidan qanday foyda ko‘radi va Yevropaning bunga munosabati qanday bo‘lishi mumkin?
Eslatib o‘tamiz, Xitoyning “Bir kamar, bir yo‘l” loyihasi 2013-yilda boshlangan, bu Xitoyning xalqaro hamkorlik va iqtisodiyot sohasidagi asosiy strategiyasidir. U infratuzilmaga sarmoya kiritish, turli hududlar o‘rtasidagi aloqani yaxshilash va global ta’minot zanjirini kengaytirishga qaratilgan. Xitoy loyihasi asosan dengiz transporti kommunikatsiyalarini rivojlantirishga qaratilgan Dengiz ipak yo‘lini ham o‘z ichiga oladi. Ayni paytda Yangi Ipak yoʻli dunyoning 149 davlatini oʻz ichiga oladi.
Xitoyning o'sib borayotgan ta'siri Evropani xavotirga solmoqda, chunki ular qimmatli xorijiy ittifoqchilarini yo'qotmoqda. Evropa Ittifoqi Xitoyning global kengayishini to'xtatish uchun zudlik bilan investitsiya choralarini ko'rish niyatida. Biroq, qit'alararo transport rolini kamaytirishdan tashqari, Evropa ham o'zining siyosiy ta'sirini yo'qotish xavfini tug'diradi, chunki sarmoya va xalqaro bozorlarga kirish siyosiy suverenitet bilan chambarchas bog'liq.
Qozog‘iston uchun temir yo‘l transporti muhim rol o‘ynaydi
Hozirgi geosiyosiy vaziyatdan kelib chiqib, Qozog‘iston Osiyo va Yevropa o‘rtasidagi eng muhim quruqlik yo‘lagiga aylanib bormoqda. Mamlakatimiz ochilayotgan imkoniyatlardan to‘liq foydalanish va samarali transport-tranzit markaziga aylanishi muhim.
Bunda temir yo‘l transporti asosiy rol o‘ynaydi. Garchi jahon savdosining katta qismi dengiz orqali amalga oshirilsa-da, temir yo‘l transporti xalqaro transportda ikkinchi o‘rinda turadi. Bu borada Qozog‘istonning “Bir kamar, bir yo‘l” tashabbusidagi ishtiroki va yangi infratuzilma ob’ektlarini ishga tushirish alohida ahamiyatga ega”.
Qozog‘iston uchun biznesni o‘zgartirish va butun mamlakat bo‘ylab portlar, chegara punktlari va temir yo‘l terminallarini raqamlashtirish jarayonida ko‘plab imkoniyatlar va imtiyozlar ochilmoqda. Sun'iy intellekt, neyron tarmoq texnologiyalari, qo'lda tekshirishlarni qisqartirish terminallar, kemasozlik zavodlari va temir yo'l stantsiyalari faoliyatini yaxshilaydi. Avtomatik tekshiruvlardan ma'lumotlarni yig'ish tufayli terminallar va bojxona jarayonlarni tashkil qilish va kiruvchi yoki chiquvchi konteynerlarni qayta ishlash uchun zarur bo'lgan barcha ma'lumotlarga darhol kirish imkoniyatiga ega bo'ladi.
Logistikani raqamlashtirishga nima to'sqinlik qilmoqda?
Raqamli transformatsiya – raqamli texnologiyalarni joriy etish, ishlab chiqish va o‘zlashtirish orqali strategiya, modellar, operatsiyalar, mahsulotlar, marketing yondashuvi va maqsadlarini qayta belgilash orqali korxona boshqaruv tizimidagi o‘zgarish. U savdo va biznes o'sishini tezlashtirish uchun mo'ljallangan. Biroq, Boston Consulting Group tomonidan o'tkazilgan tadqiqotga ko'ra, bugungi kunda raqamli transformatsiya tashabbuslarining 70% hali ham o'z maqsadlariga erisha olmaydi.
Korxonalarning samarali raqamli transformatsiyasiga to‘sqinlik qilayotgan sabablar qatorida ekspertlar yetarlicha mablag‘ yo‘qligi, ta’siri kechikuvchi loyihaga sarmoya kiritishni istamaslik, xodimlarning o‘zgarishlarni rad etishi, “yamalgan ko‘rsatkich”, yondashuvlarning rasmiyatchiligi va savodsiz amalga oshirilishini qayd etadi.
Avtomatlashtirish va raqamlashtirishdan voz kechish, qoida tariqasida, har doim kichik biznesga xos bo'lgan. Yaqin vaqtgacha kichik kompaniyalarda CRM, jarayonlarni avtomatlashtirish va raqamlashtirishni joriy etishdan xarajatlarning oshishidan tashqari hech narsa o'zgarmasligiga ishonishgan. Albatta, bu unchalik emas: uning moslashuvchanligi tufayli kichik biznes har qanday yangilikka imkon qadar tezroq javob bera oladi. Va raqamli transformatsiyaning asosiy asoslari (tezlikni oshiradigan va sahifani optimallashtiradigan texnologiyalar).

Экспертный блог RTL #15
Три основных контейнерных порта Северной Европы — Антверпен-Брюгге, Роттердам и Бремен/Бремерхафен – сократили обороты за полугодие, и только порт Гамбург показал небольшой рост. В среднем контейнерооборот четырех портов Северного моря за первые шесть месяцев был на 4,6% ниже прошлогоднего уровня.
На примере порта Гамбурга видно, как меняются основные торговые игроки в Европе. Так, объемы торговли с Россией через порт Гамбург сократились более чем вдвое по сравнению с прошлым годом. В результате Россия, которая раньше была четвертым крупнейшим торговым партнером порта, теперь занимает 15-е место.
Китай остается важнейшим торговым партнером порта, на его долю пришлось 30% от совокупного оборота, на втором месте США, на третьем Сингапур. Далее идут Польша, Швеция, Финляндия, Дания, Бразилия, Великобритания, Южная Корея. Объем транзитной перевалки через Гамбург составил по итогам первого полугодия 1,6 млн TEU, что на 2,7% больше, чем годом ранее.
"Китай продолжит наращивать объемы в европейских портах, даже временные ограничения на его территории, связанные с эпидемиологической обстановкой, не создадут коллапса системы, как оказалось, Китай более адаптивный и быстро реагирующий на возникающие проблемы. Усиливающиеся санкции способствуют только большему продвижению китайских товаров на европейский рынок," — отмечают эксперты департамента аналитики RTL Alliance.
Китай расширяет Новый шелковый путь на другие континенты
Китай обгоняет Европу по инвестициям в глобальную инфраструктуру, а лидеры ЕС встревожены возможными последствиями. Какую пользу Китаю приносит расширение Шелкового пути на другие континенты, и какова может быть реакция Европы?
Напомним, китайский проект «Один пояс, один путь» был запущен в 2013 году, это основная стратегия Китая в области международного сотрудничества и экономики. Она ориентирована на инвестиции в инфраструктуру, улучшение связей между различными регионами и расширение глобальной цепочки поставок. В китайский проект входит и «Морской шелковый путь», ориентированный в основном на развитие морского транспортного сообщения. На данный момент Новый шелковый путь включает 149 стран мира.
Растущее влияние Китая беспокоит Европу, так как они теряют ценных зарубежных союзников. ЕС намерен принять немедленные инвестиционные меры, чтобы смягчить глобальную экспансию Китая. Однако помимо снижения роли межконтинентального транспорта Европа рискует потерять и свое политическое влияние, поскольку инвестиции и доступ к международным рынкам тесно связаны с политическим суверенитетом.
Ключевую роль для Казахстана будет играть ж/д транспорт
С учетом текущей геополитической ситуации Казахстан становится важнейшим сухопутным коридором между Азией и Европой. Стране важно в полной мере использовать открывающиеся возможности и стать эффективным транспортно-транзитным узлом.
Ключевую роль в этом будет играть железнодорожный транспорт. Хотя большая часть мировой торговли осуществляется морским транспортом, железнодорожный транспорт является вторым по значимости видом международных перевозок. В этой связи участие Казахстана в инициативе «Один пояс и один путь» и эксплуатация новых объектов инфраструктуры приобретают особое значение».
Много возможностей и преимуществ открываются для Казахстана в процессе трансформации бизнеса и цифровизации портов, пограничных переходов и железнодорожных терминалов по всей стране. Искусственный интеллект, технологии нейронных сетей, сокращение ручных проверок будут способствовать улучшению работы терминалов, верфей и железнодорожных станций. А благодаря сбору данных с автоматических проверок терминалы и таможня получат немедленный доступ ко всем данным, необходимым для организации процессов и обработки входящих или исходящих контейнеров.
Что мешает цифровизации логистики?
Цифровая трансформация — это изменение системы управления предприятием путем пересмотра стратегии, моделей, операций, продуктов, маркетингового подхода и целей за счет внедрения, развития и принятия цифровых технологий. Она призвана ускорить продажи и рост бизнеса. Однако, согласно исследованию Boston Consulting Group, все еще 70% инициатив по цифровой трансформации сегодня не достигают поставленных целей.
Среди причин, которые мешают эффективной цифровой трансформации предприятий, эксперты называют недостаточное финансирование, неготовность инвестировать в проект с отложенным эффектом, непринятие изменений персоналом, “лоскутная цифра”, формальность подходов и неграмотное внедрение.
Отказ от автоматизации и цифровизации в принципе всегда был свойственен малому бизнесу. До недавних пор в небольших логистических компаниях считалось, что от внедрения CRM, автоматизации и цифровизации процессов ничего не изменится, кроме увеличения затрат. Конечно, это не так: благодаря своей гибкости малый бизнес как раз способен максимально быстро реагировать на любые инновации. А базовые основы цифровой трансформации (технологии, которые увеличивают скорость и оптимизируют структуру процессов в компании) подходят абсолютно всем.